Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Feltalálták az intelligens műanyagot, reagál arra, ha fény éri

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az intelligens műanyag képes megváltoztatni a keménységét és a rugalmasságát. A mérések szerint az anyag tízszer erősebb, mint a természetes gumi, rugalmasságát pedig az elektornikában és a robotikában is fel lehet használni. A kutatási eredményt a Science közölte le.

Zachariah Page, a tanulmány egyik szerzője szerint az, hogy a fény segítségével szabályozható az anyag kristályosodása, új utat nyithat a viselhető eszközök fejlesztésében.

A kutatók régóta dolgoznak azon, hogy lemásolják a természetben lévő anyagokat. Ezek egyik tulajdonsága, hogy egyszerre tudnak erősek és rugalmasak lenni, ám az ilyen szintetikus anyagok gyakran szétesnek. Hogy sikerüljön ezt a problémát leküzdeni, monomert használtak a szakemberek.

A monomer egy kis molekula, ami más hasonló molekulákhoz kötődve polimereket hoz létre. Ebben az esetben a polimerek hasonlóak voltak a műanyagoknál elggyakrabban használt polimerekhez.

A szakemberek egy olyan katalizátort találtak, amit egy monomerhez adva a fény hatására félkristályos polimert hozott létre – hasonlót, mint ami a szintetikus gumiben is megtalálható. Ahol fény érte, ott keményebb, merevebb anyag alakult ki, míg a meg nem világított területeken puha és rugalmas maradt.

Jó hír, hogy a folyamat szobahőmérsékleten ment végbe, az alapanyagok könnyen beszerezhetők, a fényforrásnak pedig egy LED is elég volt. A reakció egy óra leforgása alatt lezajlik, így minimálisra csökkenti a veszélyes hulladék felhasználását. Mindez gyors, olcsó, energiahatékony és környezetbarát folyamatot eredményez.