Felmérés a drágulásról: az autózásról és a kábeltévéről nem mondanának le a magyarok
A magyarok csaknem 60 százaléka számít ősszel magasabb áram- és gázszámlára, miközben egy átlagos jövedelmű háztartás csupán havi 3–3 ezer forintot tudna erre pluszban kigazdálkodni – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.
A harmadik negyedéves felmérés során kiderült, meredeken emelkedik azok aránya, akik az anyagi helyzetük rosszabbodására számítanak idén. Júliusban már a magyarok 59 százaléka látta úgy, hogy 2021-hez képest pénzügyi lehetőségei jelentősen romlanak, sőt ez az arány meghaladja a 2020-as első járványhullám alatt mért szintet is.
A kutatás szerint bár a kétszámjegyű infláció és az energiaválság miatt mindenkinek spórolnia kell, a magyarok még mindig ragaszkodnak az autózáshoz. 68 százalékuk akkor sem változtatna jelentősen tankolási szokásain, ha megszűnne a hatósági üzemanyagár. Azzal indokolják mindezt, hogy az autó kell a nagybevásárláshoz, a munkába járáshoz és a vidéki utazásokhoz is. A kutatás szerint a megfizethetetlen lélektani határ a literenkénti 1000 forintos üzemanyagár lenne.
Más területen is ragaszkodnak a magyarok az eddig megszokott életmódjukhoz: kávéra és fixáras kábeltévé-előfizetésre továbbra is költenének, előbbiről a háztartások közel fele, utóbbiról 64 százalékuk nem mondana le.
A háztartásoknál hatványozottan jelenik majd meg az élelmiszerárak emelkedése. Ha a következő hónapokban is az eddig megszokott termékeket szeretnék venni, akkor a megkérdezettek szerint havonta átlagosan további 100 ezer forinttal kell kiegészíteni a konyhapénzt. A felnőtt lakosság a pluszbevételt a kiadások átcsoportosításával (23 százalék), túlórával (18 százalék), másodállás vállalásával (16 százalék), kiemelt bérezésű műszakokkal (15 százalék) vagy a megtakarításai felélésével (14 százalék) teremti elő.