18° Budapest
2024 november 01., péntek
image

Felmentették az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökét és elnökhelyettesét

Palkovics László, a Technológiai és Ipari Minisztérium vezetője azonnali hatállyal felmentette az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elnökét, Radics Kornéliát, valamint szakmai elnökhelyettesét, Horváth Gyulát – közölte a minisztérium hétfő délután. A levélben nincs indoklás, csak annyi, hogy az új vezetőkről később döntenek.

A kirúgások előzménye, hogy az OMSZ szombaton olyan időjárás-előrejelzést adott, amely alapján az operatív törzs szűk nyolc órával a tervezett, 21 órás kezdés előtt a tűzijáték elhalasztásáról döntött. Arról, hogy pontosan kik hozták meg ezt a végső döntést, semmilyen nyilvános formában elérhető információ nem áll rendelkezésre (azon túl persze, hogy "az operatív törzs döntött"). Az ünnep lebonyolításáért felelős törzs már évek óta létezik, általában minden év július elején tartja első ülését. Az üléseken részt vesznek az “érintett szervek” képviselői, az MTI tavalyi közlése alapján annyi biztos, hogy egy tag az OMSZ-t is képviseli.

Ezt követően a prognosztizált felhőszakadás, eső elmaradt, vasárnapra pedig a kormánysajtó egyértelműen a meteorológiai szolgálatot tette felelőssé amiatt, hogy elmaradt "Európa legnagyobb tűzijátéka.

A címek is sokatmondóak: “Nemcsak a tűzijáték, a vihar is elmaradt”, “Súlyosan tévedett az OMSZ augusztus 20-ával kapcsolatban, hibás volt a meteorológiai szolgálat előrejelzése” (a Tények és az Origo is szó szerint ugyanezzel a címmel jelentkezett)  “Alaposan elmérte az OMSZ: simán meg lehetett volna tartani az augusztus 20-i tűzijátékot”, "Téves előrejelzések miatt maradhatott el az ünnepi tűzijáték".

A Mandiner megelégedett annyival, hogy közölték: “Az Operatív Törzs még a tisztavatás után is azt az információt kapta, hogy az OMSZ úgy látja: 75-80 százalék az esély rá, hogy 21 óra körül eső/csapadék/felhőszakadás lehet. Eső azonban mégsem volt”. Az Origo némileg szofisztikáltabban arra hivatkozott, hogy még a késő délutáni előrejelzésben is szerepelt a kitétel, “Zivatar térségében erős, illetve viharos széllökések is lehetnek”, azonban szerintük, mivel nem jött vihar, nem jött eső, ezért “az OMSZ téves előrejelzése miatt a tűzijátékot el kellett egy héttel halasztani”.

A közmédia azonban pengeváltásra vitte a dolgot, kiemelve azt, hogy az M1-nél nem csak az OMSZ, hanem a világ számos országába szolgáltató IBM adatait is használják, ezért a közmédia előrejelzései árnyaltabbak és pontosabbak voltak az ünnepi hétvégén is. Pedig nem is olyan régen pont az OMSZ kritizálta a közmédia megújult időjárás-jelentését. Facebook-oldalukon azt írták: olyannyira eluralkodtak a látványelemek, hogy az ember egy látványpékségben érzi magát”.

A meteorológiai szolgálat most megint egy Facebook-posztban reagált. A szolgálat hivatkozott arra, hogy már előre jelezték a bizonytalansági faktor szerepét, de azért elnézést kértek. Ahogy írták: “A tegnap esti események a tegnap délelőttig rendelkezésre álló modelleredmények, illetve az ezekből alkotott forgatókönyvek nem valósultak meg. Az akkori eredmények közül a legkevésbé valószínű történt meg. Ez a bizonytalansági faktor sajnos benne van a szakmánkban, ezt igyekeztünk kommunikálni is. Elnézést kérünk a kellemetlenségekért!”.

Az operatív törzs részéről kizárólag Kovács Zoltán kommunikált továbbra is. Szombaton este még a közösségi oldalán arról posztolt, hogy rendezvények a legnagyobb rendben zajlottak és aznap befejeződnek a Szent István-napi programok, de nem tért ki sem a tűzijátékra, sem az időjárásra, sem az OMSZ előrejelzésére.

Mivel az augusztus 20-i rendezvénysorozat egy több napos, országos méretű fesztiválnak felel meg, ennek a tűzijáték csak egyetlen, de mindenképpen központi része. Rengeteg ember indul el ilyenkor a fővárosba, éppen ezért indított volna a MÁV is mentesítő vonatokat és HÉV-járatokat, de ezeket végül az operatív törzs döntéséhez igazodva törölték. A tűzijátékra épülő elképesztő infrastrukturális nyomás miatt is kellett a lehető legkorábban, a politikai nyomás miatt viszont a lehető legkésőbb döntenie az operatív törzsnek.

Valószínűleg nem örültek volna a kormánypárti prominensek annak sem, ha az eső, vagy csak a rossz idő híre miatt szerény tömeg követi élőben a látványos eseményt, ahogyan valószínűleg még mindig él a szervezőkben, a politikusokban és a nézőkben is a 2006-os tragédia emléke. Akkor éppen a szakemberek előrejelzése ellenére gyújtották be a rakétákat, az összegyűlt közel másfél milliós közönség szórakoztatására. Ám szinte éppen a tűzijáték kezdetekor érkezett meg orkán erejű széllel a tomboló vihar. Az akkor kialakult teljes káoszban öt ember halt meg kidőlt fák, felborult motórcsonak és szívroham miatt.

Egy elmaradt tűzijátéknak viszont nincsenek áldozatai, bár kétségkívül idén megint a meteorológusok húzták a rövidebbet.

Az 1,3 milliárdos tűzijáték elhalasztását javasló, főleg az energiavészhelyzet kihirdetése után érkező kritikákra Kovács Zoltán már korábban is úgy reagált, “drágább lenne nem megtartani a tűzijátékot, mint megtartani”. A pótlásra így augusztus 27-én szombaton kerül sor.