Budapest
2024 november 19., kedd
image

Ezerszer vékonyabb a hajszálnál az új napelem, kibírja a világűr sugárzását is

A mérnökök egy új, a világegyetemben lévő sugárzásnak ellenálló napelemet fejlesztettek ki – számolt be róla az Interesting Engineering. A napelem különlegessége, hogy egy ultravékony fényérzékeny réteggel vonták be, így az egész olyan vékony, mint az emberi hajszál ezred része. Az ezzel kapcsolatos tanulmányt a Journal of Applied Physics című folyóiratban közölték.

A szakemberek azt állítják, az új napelem nemcsak jobban tűri a sugárzást a korábbi, vastagabb társainál, de 20 év használat után is ugyanannyi energiát képes termelni. Mivel a paneleket a világárbe szánják, ez azt is jelenti, hogy kevesebb helyet foglalnak a raktérben, így vagy többet lehet belőlük feljuttatni a világűrbe, vagy olcsóbb lesz az indítási költség.

A beszámoló szerint ahogy a jelenlegi keringési magasság telítődik a műholdakkal, egyre gyakrabban használják majd a szakemberek az úgynevezett Molnyija-pályát. Ez jóval magasabb pályát jelent, mint amin a jelenlegi eszközök többsége kering, emiatt nagyobb sugárterhelés is éri a készülékeket. De hasonló a helyzet a Jupiternél is – az Europa hold a Naprendszer egyik legerősebb sugárzási környezetével rendelkezik –, ezért szükség lesz egy olyan szondára a későbbre tervezett landoláshoz, ami képes eltűrni ezt a sugárzást.

A kutatók a félvezető gallium-arzenid segítségével kétféle fotovoltaikus eszközt készítettek. Az egyiket egy chipre építették, különböző rétegekben. A cellák ultravékony fényelnyelő gázréteget kaptak, ami kulcsfontosságú a sugárzástűrés szempontjából. Minden egyes cell 120 nanométer vastagságú, ami az ember hajszál ezred részének felel meg. A rendszert egy ezüst tükör segíti hátulról, hogy még jobb legyen a rendszer fényelnyelő képessége.

Azt egyelőre nem tudni, mikor vetnék be először a technológiát, de a jövőben biztosan tökéletesítik még, mielőtt elküldenének egy ilyen napelemmel szerelt leszálló egységet a Jupiter holdjára.

(A kiemelt kép illusztráció.)