„Ez egy olyan buli, amit az ember egyszer tud végigcsinálni" – indul Karsai Dániel strasbourgi pere
A sors különös, fekete humora, hogy most saját személyes ügyével kell a testület elé állnia. Ez azt is jelenti, hogy komoly hely- és jogismerettel rendelkezik. Mégsem képviseli önmagát, mert azt tapasztalta, hogy annak több a hátránya, mint az előnye.
Az alkotmányjogásznál tavaly augusztusban diagnosztizálták az amiotrófiás laterálszklerózist, avagy az ALS betegséget, amely gyakorlatilag egy halálos ítélettel ér fel. Az egyelőre az orvosok által sem értett körülmények közt kialakuló betegség lényege, hogy az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadnak, így lassan teljes bénulás áll be.
A tünetek a mozgásképesség lassú elvesztésével kezdődnek, és végül a légzési funkciók megszűnése okoz elkerülhetetlen halált. A beteg általában fulladás következtében hal meg, az életfunkciók folyamatos romlása ugyanakkor a mentális képességeket nem érinti, így mindezt teljesen tiszta tudattal éli végig.
Ha azonban bárki úgy dönt, hogy ezen az úton nem kíván végigmenni, egy ponton túl fizikailag képtelenné válik egyedül véget vetni a szenvedéseinek. Ez a pont még az előtt eljöhet, hogy a beteg már értéktelennek tartaná az életét. Ez Karsai problémája. A magyar törvények azt ugyan megengedik, hogy a halálos betegek visszautasítsák az életvégi kezelést, csakhogy az ALS szempontjából ez értelmezhetetlen. Ennek az állapotnak éppen az a lényege, hogy nincs kezelés.
A magyar hatóságok viszont még külföldön is büntetőjogi eszközökkel üldözhetik a méltóságteljes eltávozásban segítséget nyújtókat. Vagyis azok a családtagok, barátok vagy orvosok is a bíróság előtt találhatják magukat, akik segítenek a betegnek kijutni Svájcba, ahol az aktív eutanázia elérhető.
„Ebben a helyzetben szilárd meggyőződésem szerint joggal igényelhető, hogy az embernek legyen joga az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal befejezni az életét” – állítja Karsai. Az ügyvéd – leszámítva azt a néhány hónapot, amikor saját bevallása szerint depresszióval és pánikbetegséggel küzdött – a teljes nyilvánosság előtt felvállalta az állapotát. Még úgy is, hogy ez az állapot folyamatosan romlik.
„A halállal való szembenézés kínkeserves, úgy is mondhatnám, nagyon szar dolog” – jelenti ki kendőzetlenül. Az, hogy az ALS milyen gyors lefolyású, esetenként változik, az orvosok általában 2–5 évre tippelik a diagnózis utáni túlélési esélyeket. Két éve Karsai Dániel még ereje teljében volt, 2021 novemberében barna öves dzsiudzsicuvizsgát tett le, ALS-diagnózisára is egy megszakított külföldi túrázást követően került sor.
Amikor idén október elején a nyilvánosság elé állt, már felállni is nehezen tudott, de még képes volt rá. Ma pedig, ahogy egy általa közzétett, megrázó videóból is kiderül, már csak kerekesszékben tud közlekedni, és egész nap folyamatos felügyeletet igényel.
„A gyógytornázás közben a képességeim maximumát a fekvésből felállás jelenti” – kommentálja a felvételt az alkotmányjogász, aki a kétnapos, egyébként gyorsított eljárásban elindított, nyilvános tárgyaláson személyesen is részt vesz a jövő hét elején Strasbourgban, és abban bízik, hogy fel is tud majd szólalni.
A tárgyalás első napján szakértőket is meghallgatnak. Azóta az is kiderült, hogy Karsai Dániel két sorstársa és egy teljesen egészséges magánszemély is az életvégi döntések meghozatalához való jog hiányával kapcsolatos kérelmet nyújtott be az Emberi Jogok Európai Bíróságához. Esélylatolgatásba mindenesetre sem az érintett ügyvéd, sem ügyvédi csapata nem akar belemenni, bár ha nem gondolná úgy, hogy jó eséllyel megnyerhető az ügy, akkor „csak turisztikai céllal nem utazna ki Strasbourgba”.
A kormány annak rendje és módja szerint elküldte ellenkeresetét az EJEB-nek, de Karsaival nem vették fel a kapcsolatot – már ha nem számítjuk annak, hogy Gulyás Gergely miniszter egy kormányinfón az ügy kapcsán feltett újságírói kérdésre reagálva „jobbulást” kívánt a jobbulás esélyét kizáró betegségben szenvedőnek. A miniszter szavaiból nem derült ki, hogy elindult-e bármilyen gondolkodás a kormány részéről arra az esetre, ha a bíróság elmarasztalná a magyar államot, és a jogilag kötelező határozattal összhangban törvényt kellene módosítani. Karsai éppen ezt akarja kikényszeríteni, miközben ő még személyesen semmilyen életvégi döntést nem hozott meg.