Budapest
2024 november 16., szombat
image

Ez egy kis doboz, de nagy tévét varázsol a falra

A tévézést régóta temetik, de köszöni, jól van. Nem úgy, mint húsz éve, de jól. A különbség leginkább más jellegű adásszerkesztést és új üzleti modelleket kíván, de az nem változott, hogy az emberek jelentős része szeret minél nagyobb képernyőn minél érdekesebb dolgokat – filmeket, sorozatokat és más műsorokat – nézni.

Legtöbbekben nem az a kérdés merül fel, hogy ehhez milyen készüléket vásároljanak, hanem az, hogy mekkora is legyen az a tévé. Pedig másik lehetőségként ott vannak a projektorok. De drágák, buflik és olyan irodaiak – szól a népi hiedelem, melynek valóságalapját megannyi gyártó megannyi modellje táplál. Otthonra szánt, megfizethető projektorból valóban kevés van, de aki keres, az talál néhány ígéretes modellt.

Amit már az elején érdemes leszögezni: ahogy 27 forintból nem lehet normális kiflit, 2 millióból pedig egy új BMW-t venni, ugyanúgy nem lehet 50 ezerből kihozni egy valamirevaló projektort. Aki elkezd a témában olvasgatni, annak hamar felbukkannak netszerte a pár tízezerért otthoni csodát ígérő reklámok. Kár próbálkozni, nem lesz jó. Ahogy elindulunk 100 ezer forinttól, és haladunk egyre feljebb, úgy szaporodnak az életképes modellek.

Nem full HD a kép és/vagy hangosan zúg a projektor és/vagy az élvezhetőség kedvéért hangrendszerrel kell összekötni satöbbi. Jellemzően ezeket a kompromisszumokat kell megkötnie annak, aki csak elindul 100 ezer forinttól, de nem jut túl messzire.

És itt jön képbe említésre méltó versenyzőként a Wemax Dice, amit Formovie Dice néven is fel lehet lelni.

Tesztünk alanya egy 155x125x160 mm-es kocka. (Tudományos igénnyel projektort választók kedvéért: téglatest.) Kézbe véve érezhető, hogy két kilónál is nehezebb (2,2 kg), de ez nem válik hátrányára, inkább azt érzi az ember, hogy „van benne anyag”. És az az anyag jól össze is van rakva: az anyaghasználat, az összeszerelés és a minőségérzet is rendben van, kategórián felüli.

Egy ekkora és ilyen alakú gépet viszonylag könnyű hordozni, amit a Wemax nemhogy tűr, hanem kifejezetten támogat: a kifejezetten hordozható projektorként definiált Dice-ra egy bőr hordozópánt is került. Ez egyrészt jól mutat. Másrészt kényelmesebbé teszi annak megoldását, ha a lakáson, házon belül éppen máshol szeretnénk nézni a képet.

Van mit: a Wemax Dice 700 ANSI lumenes (1680 LED lumenes) fényerő mellett vetít ki egy 40–200 hüvelykes (101–508 centis) átlójú képet, 1920x1080 pixeles minőségben. (Maga a vetített tartalom lehet akár 4K-s is, de azt is „csak” full HD felbontásban jeleníti meg a gép.) A full HD-t nagyon sok olcsó készüléknél is beígérik, sőt pár tízezerért már 4K-sként hirdetett projektort is kapni. A gyakorlatban ritkán teljesül az ígéret, de jó hír, hogy a Wemax Dice valóban jó minőségű képet ad. Mi 1,5–2 méteres távolságokról próbáltuk, megfelelő sötétítés mellett, beltéren – eredményként minden esetben szép színek, éles képek, abszolút élvezhető minőség jött ki.

A projektor nagyon gyorsan is konfigurálható, de érdemes pár percet szánni a kép tökéletesítésére. A fókuszt/élességet a vetítési felület távolságához igazítva automatikusan is be tudja állítani a masina. A (jó) pár perces állítgatás ezután következhet. Merthogy a trapézkorrekció (keystone correction) nem automatikus a projektorban. Hogy ez a fogalom mit jelent, azt rögtön megérti, aki nem tökéletesen a vetítőfelület közepéhez igazítva helyezi el a projektort: az eredmény ez kisebb-nagyobb mértékben torz, ferde, idétlen kép lesz. A Wemax Dice négypontos trapézkorrekciót kínál, azaz a klasszikus trapézformából a négy sarkot megfogva lehet szabályos téglalapot csinálni. Gyakorlati próbáink szerint ez igen jól működik, egészen meglepő szögekből is szabályossá varázsolható a vetített kép. Ám manuálisan ez – helyzettől függően – sok bíbelődést igényelhet, ha a Quick Adjustment pontban található alapbeállítás mellett a Fine Tuning menüpontból elérhető finomhangolásra is nyitott valaki a jobb kép érdekében. (Praktikus tanács: van, hogy már annyira belezavarodik az ember szeme és agya abba, hogy mi az egyenes és mi nem az, és hogy melyik sarkot is kellene hova mozgatni, hogy érdemes resetelni a beállítást, majd az elejéről kezdeni a folyamatot.) És persze minden áthelyezéskor újra és újra el kell végezni ezt, hogy precíz legyen a kép.

Megszokható, de egy kicsit zavaró, hogy ha a hasznos kép ugyan szép, szabályos téglalapra állított, körülötte a feketénél valamivel világosabb szürke csíkként látható az eredeti vetítési felület, tehát a torzult trapéz. Ez szerintünk nem dealbreaker, de mindenképpen érdemes figyelembe venni készülékválasztás előtt.

Mindez egy Android TV 9 operációs rendszeren történik. A tévés felületek még mindig fényévekre vannak a mobilosok kényelmétől, de azért alapvetően jól használható a Wemax Dice szoftvere. De azért annyira nem, hogy például kereséskor a hosszabb szövegek (nyilas-léptetős távirányítóval történő) begépelése helyett ne legyen érdemes hangutasításokat használni. Melyek természetesen működnek, a rendszer része a telefonokról már ismert Google Asszisztens. És persze a még többek számára ismerős Play áruház, melyben a kifejezetten tévére optimalizált alkalmazásokból, játékokból lehet válogatni.

Igen, van Facebook app is, de egy projektor esetében jobban foglalkoztatják a néző-olvasókat a videós és filmes lehetőségek. Nos, azokból sincs hiány: nem sorolunk fel minden második nagy amerikai tévécsatornát (csak néhány: ABC, Cartoon Network, CNN, Fox, ESPN), azt viszont mindenképp, hogy a Dice-on a YouTube mellett a specifikáció szerint a Disney+, az Amazon Prime Video vagy éppen az HBO Max sorozatait, filmjeit is lehet nézni. De ez még így is csak néhány említés, összesen 5000 alkalmazás közül lehet válogatni.

És hát persze, ahogy egy okostévén vagy számítógép képernyőjén, a Wemax Dice-on is minden van, minden elérhető és nézhető, ami fenn van az interneten.

Netflix nincs a hivatalos kínálatban. (Az .apk telepítőfájlt külső, megbízható forrásból installálva viszont működésre bírható.) Az HBO Max közvetlenül a projektoron lévő app formájában nekünk sehogy nem jött elő, de ez igazából nem nagy probléma, mint ahogy az sem, ha valaki nem találja meg kedvenc tartalomforrását az Android TV Dice által támogatott listájában.

Merthogy kép más módon is juttatható a projektorra. Wifin (a 2,4 GHz és az 5 GHz egyaránt támogatott) és HDMI-kábelen is. Utóbbi a hordozhatóságban némi korlátot jelent, de jó hír, hogy a laptopról, telefonról is indítható wifis kivetítés tapasztalatunk szerint zökkenőmentesen működik.

Másik kábel sem feltétlenül kell a mozizáshoz: a Wemax Dice azért sem pehelysúlyú, mert egy 16 000 mAh kapacitású akkumulátor is van benne. Ez mintegy 3 órás működést tesz lehetővé, azaz egy hosszabb film esetében sem kell a töltőkábellel röghöz kötni a projektort. (Fizikai hordozhatósága mellett elsősorban ez az a funkció, amely miatt akár tábortüzek melletti, szabadtéri videózáshoz is jól használható.) De természetesen áramra dugva is lehet használni. Tesztkészülékünk amerikai töltőfejű volt, de természetesen európaival is beszerezhető a készülék. Rendeléskor érdemes erre figyelni.

Kedves megoldás a gyártótól, hogy a projektor power bankként is használható, azaz telefon is tölthető róla. (Például az említett, kültéri szcenárióban. Vagy akár úgy is, hogy telefonon fut az HBO Max, amelynek képe ki van vetítve, és közben a projektor gondoskodik róla, hogy ne merüljön le a mobil.) Egy USB-C csatlakozót így 2023-ban már elviselne az ember. De ilyen port nincs rajta, így aki ilyesmire szeretné használni, az figyeljen rá, hogy egy, a másik végén szabványos USB-port (2.0) csatlakozóban végződő kábel legyen nála.

A kapcsolódási lehetőségek terén érdemes még megemlíteni Bluetooth 4.1-et. Ennek segítségével például vezeték nélküli fülhallgatóval lehet sorozatozni, de mindenféle audioeszköz csatlakoztatható. Szerencsére erre nem feltétlenül van szükség. A Dolby Audio minősítés nemcsak egy címkével többet jelent. Részben a minőségi alkatrészhasználatának, részben pedig valószínűleg a projektor (mutatós) kialakításának is köszönhető, hogy a Wemax Dice nagyon jól szól. De tényleg, meglepően jól. Az ínyencek találhatnak benne kivetnivalót, de egy átlagos otthoni sorozatozáshoz, mozizáshoz több mint jó: hangos, telt, élethű hangok szólnak a 2x5 wattos dobozból.

Más téren viszont kifejezetten halk a készülék. Nem, nem néma, hivatalosan 32 decibeles is lehet az a fajta háttérzaj (zúgás), mint amit a moziban is hall az ember. A gyakorlatban ez nem zavaró, sőt bizonyos fokig még rá is erősít egy kicsit a moziélményre.

A Wemax Dice alapáron 900 dollárba (820 euróba) kerül, ami árfolyamtól függően 300–350 ezer forintot jelent. Ha idáig eljutott a cikk olvasásában, itt már nem érdemes megállnia, ugyanis jó hír, hogy a gyártó maga is csupán listaárként tekint az összegre. Az elmúlt hónapok megfigyelése alapján állítjuk: a hivatalos webshopban időnként úgy leszállítják az árát, hogy időnként – ha éppen a forintárfolyam is úgy akarja – szállítással együtt akár 140–180 ezer forintért be lehet szerezni a projektort.

Bármelyik fenti összeggel is számolunk, cserébe egy külsőre és tudásra is minőségi otthoni projektor jár. A szépség szubjektív, de véleményünk szerint előnyére válik a gépnek, hogy nem a klasszikus projektorformába öntötték. A kis fekete doboz nagyon jól mutat. És ami kép és hang kijön belőle, arra sem nagyon lehet panasz.

A hasonló képtálót kínáló tévékkel nehéz összevetni, például azért, mert az átló a Dice esetében 100 centis, de akár 500 centis is lehet. Egy manapság átlagos, 165 centis (65 hüvelykes) tévé 200–400 ezer forintos áron szerezhető be. Természetesen a tévé képminősége, főleg a skála 400 ezres végén, szebb és hát eleve 4K-s. Ez nem vitás. Aki kifejezetten a képminőségre utazik, az ilyen áron nem kaphat projektort. (Másfél-kétmillió forintot pedig nem sokan tudnak/szeretnének erre költeni otthonra.) De a Wemax Dice egy abszolút életképes alternatívát jelent, amellyel a mozizás helye, helyszíne és mérete is sokkal szabadabban választható, mint egy tévékészüléknél.