Budapest
2024 november 14., csütörtök
image

Ez a tél más lesz: aki nem vigyáz, pórul járhat

Így hat a dominóelv

A testhőmérséklet pár fokos csökkenése jelentősen gyengíti az immunrendszer működésének hatékonyságát. Idén nagyobb figyelmet kell fordítanunk a felfázás megelőzésére, mert ez a tél más lesz: sok intézményben nem lesz fűtés, illetve a fűtött helyiségekben is 18 °C lesz az irányadó hőmérséklet. Mindenki ott spórol, ahol tud. A lakossági energiafogyasztás csökkentése érdekében legtöbben az otthonaikban is a megszokottnál alacsonyabbra veszik majd a fűtést. Mindez komoly megpróbáltatás elé állíthatja azokat, akiknek a szervezete rosszul viseli a hideget.

Mit is jelent a dominóelv? Az alhasi tájék lehűlése a kismedencei erek szűkülését és a húgyhólyag vérellátásának romlását okozhatja. A hólyag gyengülő vérkeringése által csökken az immunrendszer hatékonysága, tehát a hólyagba kerülő baktériumoknak lehetőségük nyílik elszaporodni, és kialakul a fertőzés. A temérdek baktériumot már a jól működő immunrendszer sem képes kordában tartani.

A szakemberek szerint a kezdeti, enyhe alsó húgyúti panaszok esetén fájdalomcsillapítóval, a húgyutak átmosásával és természetes eredetű készítményekkel érdemes próbálkozni. Az időben megkezdett támogató kezelés túlnyomórészt működik, pár napon belül enyhülnek a panaszok, ami azt jelenti, hogy meg is úszhatjuk a felfázást antibiotikum szedése nélkül. Természetesen, ha a tünetek rövid idő alatt nem enyhülnek, esetleg éppen súlyosbodnak: láz, alhasi görcsök jelentkeznek vagy vért fedezünk fel a vizeletben, ne habozzunk orvosi segítséget kérni.

Indítsunk természetes gyógymódokkal!

A hajlam örökölhető: akik családjában gyakori a felfázás, a női rokonság általában megértő és tapasztalt, és ideális esetben meg is osztják a tapasztalataikat egymással. A lányok édesanyjuktól vagy nagymamájuktól menet közben tanulják meg a felfázás megelőzésének csínját-bínját. Az öröklődéstől függetlenül is létezik a nőknek egy olyan csoportja, akiknél a hólyaghurut – az összes szabály és tiltás betartása ellenére – gyakori látogató. A szakemberek akkor nevezik visszatérőnek a hólyaghurutot, ha a fellángolások fél éven belül legalább kétszer, vagy évente minimum háromszor jelentkeznek. Érdemes az egyszeri akut, valamint a krónikus, azaz visszatérő felfázást egymástól elkülöníteni, hiszen azokat különböző módon kell kezelni. A visszatérő hólyaghurut kezelése mindig orvosi feladat.

Természetesen minden felfázós betegnek ajánlott a speciális gyógytorna, más néven gátizomtorna, amelynek a célja a kismedence keringésének a javítása. A jobb vérellátás az immunrendszer hatékonyságát tudja növelni.

Jót tehet egy ülőfürdő, hiszen kellemesen átmelegít. Északon nagy hagyománya van a szaunának, mi viszont ehelyett – talán meglepő módon – egy legalább ilyen hatásos, de sokkal egyszerűbben kivitelezhető lábfürdőt javaslunk, ugyanis az alsó végtag kapillárisainak kitágítása a teljes altest keringését pozitívan befolyásolhatja.

A meleg lábvíz hatékonyságát javíthatják egyes vérkeringést serkentő anyagok, mint például a mustárliszt. Elég belőle 2-3 evőkanállal. Itt említhetjük meg az értornát, ami azt jelenti, hogy a meleg fürdőből a lábunkat rövid ideig (legfeljebb 30 mp) hideg vízbe mártjuk, és ezt többször oda-vissza ismételgetjük. Ezzel a módszerrel a szauna pozitív hatását tudjuk otthoni körülmények között reprodukálni.

Felfázás esetén a gyógynövények is a segítségünkre lehetnek. Ha nincs időnk teát készíteni belőlük, jó tudni, hogy számos fajtájuk szájon át szedhető formában is elérhető. A húgyúti fertőzésekre alkalmazható gyógynövény például a medveszőlőlevél, a cickafarkfű, az aranyvessző, az áfonyalevél, valamint a tőzegáfonya. Belső átmelegedésre remek választás a gyömbér, a hársfa és a rozmaring, amelyek mindegyike flavonoidokban gazdag, erősíti az érfalakat és fokozza a vérkeringést.

Sokan esküsznek a kötőszöveti masszázsra vagy a talpreflexológiai kezelésre. A tartós mozdulatlanság nincs kedvező hatással a vérkeringésre, ezért tornagyakorlatokkal érdemes megszakítani a hosszú ücsörgéseket, legyen az munka vagy TV-nézés.

Az idei télen duplán át kell gondolnunk az öltözködésünket, mert módosult a munkahelyek és a középületek fűtésével kapcsolatos előírás. Ne feledjük, a cipő is a ruházat része. Gondot okozhat, ha nem viselünk meleg lábbelit, vagy csak titokzoknit veszünk fel. Gomboljuk be a kabátunkat, hogy ne lógjon ki a derekunk. Ugyan közhely, de nagyon is igaz: fontos az időjárásnak, a környezetünknek és a munkahelyünk hőmérsékletének megfelelő, meleg, réteges öltözködés. Jóanyám mondta mindig: „Az okos ember nem fázik.”