Budapest
2024 november 26., kedd
image

Európai díjat nyert Both Miklós az ukrán-projektjéért

„A mai napon nagy megtiszteltetés ért, átvehettem a European Citizen's Prize-t az Európai Parlamentben! Mindenkinek köszönöm, aki részt vett az elmúlt nyolc év munkájában!” – írta ki a Facebookra Both Miklós gitáros-zeneszerző-népzenekutató, a Napra és a Barbaro korábbi tagja, A Dal című műsor zsűritagja, aki tavaly novembertől a Hagyományok Háza főigazgatója.

A díjat azért a hatalmas projektért kapta, amelyről korábban a hvg.hu-nak is mesélt. Az egész abból indult, hogy rájött, közvetlen mellettünk létezik egy különleges zene, amit a magyar kutatók nem ismernek. Nincs igazából információnk a Kárpátokon túli dalokról, mert míg a nagyszámú magyar kisebbség miatt Romániába gyakran mentek kutatók a szocializmus idején, addig ezt a határt, a Kárpátokat nem merték átlépni a Szovjetunióban.

„Pont amiatt, hogy ennyire ismeretlen és váratlan volt, amit ott hallottam, szép lassan átalakult a projekt tudatos népzenekutatássá. Ez lett a Polyphony Projekt, amelyhez létrejött az évek során egy komplex IT-adatbázis, és sok ukrán kutatót vontunk be, akik a mi sztenderdünk szerint működnek együtt velünk.” Már két éve mintegy 30 ember dolgozott ezen, addig 130 faluban jártak, és körülbelül ötezer dallamot rögzítettek.

A dalok puszta felvételénél sokkal komplexebb munkáról van szó: a gyűjtés során interjúk is készülnek, táncokat vesznek fel, gyógyítókat, javasasszonyokat kérdezgetnek.

Kelet-Ukrajnában már akkor is háború folyt az oroszokkal, amikor elkezdődött ez a gyűjtőmunka, azóta az oroszok az egész országra kiterjesztették a harcokat. Idén az Ördögkatlan Fesztiválra Both Miklósék elhoztak néhány énekest kelet-Ukrajnából, akik elmesélték nekünk, hogyan lehet kibírni a háborút.