Európai Bizottság: elfogadhatatlan a magyar és a lengyel importtilalom az ukrán gabonára
Az Európai Unió tavaly júniusban tette vám- és kvótamentessé az Ukrajnából érkező termékek behozatalát, hogy megkönnyítsék az ukrajnai termékek exportját, miután a Fekete-tengeri útvonalakat az orosz haditengerészet elaknásította. Az EB két héttel ezelőtt úgy határozott: további egy évvel meghosszabbítja a könnyítést.
Az úgynevezett szolidaritási folyosók célja eredetileg az lett volna, hogy Ukrajna természetes célpiacaira, Észak-Afrikába és a Közel-Keletre kerülőúton is eljuthassanak az agrártermékek, nagy részük azonban az unió keleti tagállamainak raktáraiban landolt, alacsony áruk miatt pedig hamar megszűnt a kereslet a helyi termesztésű gabonára és olajos magvakra.
A lengyel importtilalom szombat este lépett érvénybe, amelybe a tranzitforgalom is beletartozik. A lengyel és az ukrán kormány április elején még arról egyezett meg: a Lengyelországon átmenő, más országba tartó forgalmat a hatóságok átengedik, de a tételeket szigorúan leplombálják. Az ukrán mezőgazdasági minisztérium erre az egyezségre hivatkozott szombaton, és további tárgyalásokat kezdeményezett.
A kormány elkötelezett a magyar gazdatársadalom érdekeinek képviselete mellett, éppen ezért érdemi uniós intézkedések hiányában Lengyelországhoz hasonlóan, átmeneti jelleggel megtiltja az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajosmagvak, valamint több más mezőgazdasági termék Magyarországra történő importálását" – jelentette be szombaton Nagy István agrárminiszter.
A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart, ez Nagy István szerint elegendő idő lehet érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására.