Budapest
2024 november 15., péntek
image

És csökken: másként tágulhat a világegyetem, mint ahogy eddig gondoltuk

Alig több mint negyed évszázada tudjuk, hogy az univerzum folyamatosan tágul. A folyamatot a sötét energiának tulajdonítják a kutatók, amivel csak az a bökkenő, hogy nem ismerjük sem magát az energiát, sem annak természetét – így csak feltételezésről beszélhetünk.

A jelenlegi legjobb modellben a sötét energia egy kozmológiai állandó – értéke a tér és idő minden pontjában mindig ugyanannyi. Egy új adatsor azonban arra utal, hogy ez a feltételezés nem biztos, hogy helyes, írja az IFLScience az Amerikai Asztronómiai Társaság 243. ülésén bemutatott felfedezés alapján.

A sötét energia kutatására indított chilei Dark Energy Survey (DES) 1499 Ia (egy a) típusú szupernóva adatait használta fel, amelyek fényereje mindig azonos. Az Ia a szupernóvák egy alosztálya: szoros kettős vagy többes rendszerekben lévő fehér törpék végső robbanása.

Az Ia szupernóvák azonos fényereje lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy viszonylag nagy pontossággal mérjék meg, hogy a robbanásnak otthont adó galaxisok milyen távol vannak a Földtől. Nem mellékesen az adatok felhasználhatók a „w” paraméter becslésére.

A kozmológiai állandó esetén ennek a paraméternek -1-nek kell lennie. A számítások alapján azonban ez az érték -0,8 volt. Ez nem tűnhet túl nagy különbségnek, ahhoz viszont bőven elég, hogy felvetődjön: az univerzum tágulásával a sötét energia felhígul. Or Graur, a Pourtsmouth-i Egyetem kutatója szerint egyelőre nem zárható ki az univerzum standard kozmológiai modellje. Ha azonban egy jövőbeni felmérés szintén arra jutna, hogy a paraméter nem -1, akkor az már igen komoly felfedezést jelentene.

A felmérés a valaha volt eddigi legátfogóbb volt, ám hamarosan még nagyobb léptékű kutatások jöhetnek.