Érdekes pszichológiai kísérlet bizonyítja, miért nem lehet csak úgy átverni a babák agyát
Proceedings of the Royal Society BA kutatók piros és zöld pöttyöket mutattak a kijelzőn az öt-nyolc hónapos csecsemőknek. Az egyik színű pöttyök a kijelző közepén felfelé, a szélein pedig lefelé mozogtak, míg a másik színűek épp fordítva. Amikor egy felnőtt a képernyő közepére néz, egy optikai csalódást érzékel: azt látja, mintha az egyszínű pöttyök mind ugyanabba az irányba mozognának.
Hogy kiderüljön, ez a legkisebbeknél is így van-e, egy olyan kijelzőt néztek a gyerekek, ahol csak egyszínű pöttyök jelentek meg. Ezek vagy egy irányba mozogtak, vagy középen egy irányba, oldalt pedig másikba.
Mivel a picik hajlamosak hosszabb ideig nézni az ismeretlen dolgokat, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a fiatalabbak még nem érzékelik az optikai csalódást. Ehelyett pontosan érzékelik, melyik szín merre mozog.
A The Guardian idézi Paul Bayst, a Cambridge-i Egyetem – kutatásban nem részt vevő – szakértőjét, aki szerint ami az agyunk által érzékelt dolgot befolyásolja az, hogy a világgal kapcsolatos elvárásunk a fejlődés során beágyazódott az agyunkba. Ezek alapján a kísérlet azt bizonyítja, hogy a kicsik agyában még nem épültek fel a világgal kapcsolatos elvárások.