10° Budapest
2024 november 02., szombat
image

Érdekes céghálót találtunk a Csák János miniszternek havi 1,5 millióért tanácsokat adó nő körül

Hiába kérdezte a Kulturális és Innovációs Minisztériumot (KIM) a hvg.hu az általunk megírt, néhány hónapja kötött furcsa szerződés részleteiről, egyelőre nem kaptunk semmi választ arra, hogy miért éppen az Avian Fund Innovációs és Technológiai Tudásközpont Kft.-vel szerződtek havi nettó 1,5 millió forintért, mégpedig Csák János miniszter „személyéhez kötődő bizalmi jellegű” tanácsadásra.

A 30 éves tulajdonos, Marencsák Kitty által vezetett cégnek működése első két évében semmilyen bevétele nem volt, csak veszteséget termelt, de a friss minisztériumi szerződéssel három hónap alatt többet keresett, mint tavaly egész évben. Tanácsadás amúgy nincs a kft. tevékenységi körei között, és a kommunikációt is csak a 2 éves szerződés hatályba lépésének napján, június 1-jén jegyezték be.

Az Avian Fundban ugyan egy másik cégen keresztül Marencsák Kitty kezdettől résztulajdonos volt, de tavaly ősszel lett csak közvetlenül, ráadásul pár hónapig, év végéig még egy tulajdonostársa is volt, Králik Samu Péter. A 29 éves férfi valószínűleg Marencsák férje, legalábbis állandó lakcímük Tárnokon azonos, és ő a gyermeke apja is, sőt mindketten a vízivárosi Hunfalvy János Közgazdasági Technikumban tanultak – úgy tudjuk, ott ismerkedtek össze.

Králik – aki amúgy Marencsákhoz hasonlóan producere volt a 2019-es Most van most című magyar játékfilmnek – a minisztériumi szerződésben érintett Avian Fund Kft-ben tehát már nem érintett, ám így is kiterjedt, több országot lefedő, de főleg Szlovákiában aktív céghálóra bukkantunk körülötte. Magyarországon is több érdekeltsége van – mindben közösen tulajdonosok Marencsákkal.

Králik 24 százalékos, míg Marencsák 76 százalékos tulajdonrésszel bír a Meropé Trust Befektetési és Vagyonkezelési Kft.-ben – ez volt korábban a tulajdonosa az Avian Fundnak is –, ugyanígy a Western Capital Kft.-ben és a Faktor Kereskedőház Kft.-ben is. Tavaly a Meropé Trust és a Western Capital is veszteséges volt, a Faktor viszont 90 milliós árbevétel mellett néhány százezres profitot hozott – igaz, ehhez 137 milliós rövid lejáratú kötelezettség is társult.

Még érdekesebbek Králik külföldi érdekeltségei. Az Egyesült Államokban is volt cége, igaz, csak rövid ideig. Az EuroAtlantic Capital Inc. 2017 március 10-én alakult a Florida állambeli Tampában, majd 2018 szeptember 28-án meg is szűnt. A cég másfél éves tevékenységének nem találtuk nyomát, de Králik, mint az egyik társalapító, egy 2018-as budapesti coaching-konferencián tartott előadást, és ott mondta, hogy cége „kockázati tőkebefektetéssel foglalkozik”.

Az Euroatlantic Capital Inc.-ben Králik mellett volt egy másik alapító-tulajdonos is: Losonci Gergely György. Ő 2019-ben, az Európai Parlamenti választáson, 26 évesen felkerült a Fidesz listájára – igaz, csak a 21. helyre. A közgazdász Losonci 2015 óta a Fidelitas Külügyi és Uniós Kabinetjének tagja, jelenleg pedig vezető tanácsadóként dolgozik a kormányzati think tank Századvég Alapítványnál. Ő képviselte a Századvéget például augusztus elején Dallasban a CPAC konzervatív dzsemborin, ahol Orbán Viktor is beszélt – Losonci a Századvég által megosztott Facebook-posztban büszkén pózolt a kormányfővel.

A floridai vállalkozás ugyan már nem működik, ám Králiknak Európában, Magyarországon kívül máshol is vannak üzleti érdekeltségei. A hvg.hu Szlovákiában például három Králik-céget is talált. Az egyikben csak idén április 20-án jelent meg Králik. Ezt a pozsonyi vállalkozást 2019 októberében hozták létre még Panda 2019 s.r.o. néven, de Králik érkezésével átnevezték, azóta Prieskum verejnej mienky s.r.o. néven működik, ami annyit tesz: Közvélemény-kutató Kft.

A vállalkozásnak jelenleg egyedüli tulajdonosa és ügyvezetője a maga 5000 eurós törzstőke-befizetésével Králik Samu Péter.

Králik magyarországi érdekeltségével, a Meropé Kft.-vel azonos nevű Merope Holding s.r.o. frissebb cég. A Pozsony egy másik részén működő vállalkozást már Králik hozta létre 2021 októberében, és ő az ügyvezető, valamint itt is 5000 eurós törzstőke-befizetéssel az egyedüli tulajdonos a kereskedelmi és marketingtevékenységtől a pénzügyi lízingen át a raktározásig sok mindent a tevékenységei közé felvett vállalkozásban. (Az alábbi képen a Merope Holding s.r.o. székhelye Pozsony külvárosában, egy panelházban.)

A harmadik szlovákiai Králik-érdekeltség talán a legizgalmasabb: a Králik & Partners Private Equity a.s. részvénytársasági formában működő magántőkealap. A céget 2022. március 18-án alapították, már jelentősebb, 30 000 eurós törzstőkével, itt Králik Samu Péter az igazgatóság elnöke. Ez ugyanarra a külvárosi címre van bejegyezve Pozsonyban, mint a Merope Holding, amely ennek a cégnek az egyedüli részvényese.

A részvénytársaságnak háromfős felügyelőbizottsága van, benne ismerős nevekkel. Az egyik fb-tag a Csák-tanácsadó Avian Fund-os Marencsák Kitty. A másik pedig Hörcsik Lajos Kálmán, aki Hörcsik Richárd fideszes országgyűlési képviselő unokaöccse. Az amúgy ügyvédként dolgozó politikusrokonról 2018-ban írt a hvg.hu, amikor kiderült, hogy hozzá köthető egy, a Borsod megyei Göncruszkán turisztikai fejlesztésre szánt uniós forrásból felújított „álvendégház”.

A harmadik fb-tag dr. Jeney-Horváth István, aki korábban a Marencsák–Králik páros magyarországi érdekeltségeiben volt vezető, a Meropé Trust Kft.-nek pedig jelenleg is ügyvezetője. Jeney-Horváth ügyvezetője a Globocom Innovációs és Vállalkozásfejlesztési Kft.-nek is, ami szintén kötődik Králikhoz: ennek a cégnek volt már a tulajdonosa Králik és az ő egykori amerikai cége is, jelenlegi tulajdonosa pedig Králik szlovák vállalkozása, a Merope Holding.

A Globocom ellen 2020–21-ben több NAV-végrehajtás is indult, és a cégiratok szerint jelenleg is folyik ellene egy. A Globocom globogroup.hu címen elérhető honlapjáról semmi nem derül ki. A Globocom korábban üzemeltetett egy luxuskozmetikai termékeket, parfümöket kínáló online webshopot, ez most „átalakítás alatt” áll. A Globocom 2020-ban nettó 116 milliós árbevétel mellett 20 milliós veszteséget termelt, a tavalyi évről pedig már le se adott mérleget.

A most 29 éves Králik Samu Pétert amúgy alig több mint 18 évesen, 2011-ben már igazgatósági taggá nevezték ki a Global Faktor Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-nél, ahol ebben az időben az édesanyja, Cser Erzsébet is igazgatósági tag volt, a cég többségi tulajdonosa pedig az a Notly Nemzetközi Befektetési Kft. volt, amelyben éppen a testvére, Králik Zsófia volt az ügyvezető, de néhány évvel később már az a Losonci Gergely volt a cég vezetője, akivel aztán Králik az Egyesült Államokban alapított közös céget. A Notly tulajdonosai pedig a cég fennállása alatt végig a Králik család tagjai, illetve Losonczi volt.

A Notly Kft. ma már nem működik, miután több NAV-végrehajtást követően 2018-ban kényszertörléssel megszűnt – a végelszámoló Králik volt. A még mindig működő Global Faktor egyébként a 18 éves Králik igazgatósági tagsága idején azzal került a hírekbe, hogy a cég tulajdonában álló KGF Hungary Építőipari és Hulladékhasznosító Kft. 2011-ben egymilliárd forint vissza nem térítendő EU-s támogatást kapott „Hulladékhasznosítási célú technológia fejlesztés” címén, valamint az ennek a vállalkozásnak a tulajdonában lévő Bátonyterenyei Ipari Park Kft. további 454 milliós EU-s pénzt üzemcsarnok építésre.

Ezeknek a közösségi forrásoknak a végső soron a Králik család érdekeltségi körébe vándorlását 2012-ben írásbeli kérdésében Szilágyi György jobbikos képviselő azért tartotta aggályosnak, mert a két vállalkozásban a pénzek odaítélését követően vezető tisztséget kapott egy olyan személy, akinek az édesapja a támogatások kezelésében közreműködő állami cég vezetője volt. Válaszában

Németh Lászlóné fejlesztési miniszter ebben nem látott kivetnivalót, mondván: a társaságokban betöltött vezető pozíció későbbi volt, mint a támogatási döntés.

Ha pedig már szóba került fentebb cégvezető-tulajdonosként Králik Samu Péter édesanyja, Cser Erzsébet, róla érdemes megjegyezni, hogy a 2000-es évek második felében az IC Bank Rt. egyik igazgatója volt, és a korabeli sajtóhírek szerint ő írt alá a banknál azt a hitelígérvényt, amely révén 48 millió forintos bankhitelből 2006-ban az Euro-Labor Invest Kft. vásárolta meg az ÁNTSZ laborhálózatát. A Heti Válasz évekkel későbbi, 2010-es tényfeltáró cikke szerint a vevő később már mintegy 1,5 milliárd forintos haszonnal adott túl a laborhálózaton.

A 2000-es években Cser Erzsébet volt a tulajdonosa a tokodi üveggyárnak is – emiatt 2003-ban bekerült a Magyar Hírlap 50 legbefolyásosabb üzletasszonya válogatásába is. Még korábban, a 80-as évek végén pedig azzal került be a hírekbe, hogy a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) Központi Bizottságának titkára volt, majd 1990-től a KISZ-vagyont tovább kezelő közalapítvány elnöke és ifjúságpolitikai kormánybiztos lett a Németh-kormányban.