Épül Egyiptom új fővárosa, csak az első szakaszra 5600 milliárd forintnyi összeget költöttek
A Kairótól 45 kilométerre, a sivatagban épülő új egyiptomi főváros építésének első szakasza végéhez ért, 5600 milliárd forintnyi egyiptomi fontot költöttek el rá. Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnök pedig újabb milliárdokat készül elkölteni az építkezés második, harmadik és negyedik szakaszára.
Az elnök szerint az Új Közigazgatási Főváros (NAC) kiépülése a gazdasági fejlődés és az ország gyorsan növekvő, 105 millió lakosságának elhelyezése miatt is fontos. A vállalkozás kritikusai azonban arra figyelmeztettek, hogy az építkezés elvonja az ország erőforrásait és növeli adósságait.
A NAC-projekt nyolc éve indult, és az építkezés első szakasza már lezárult. Az elkészült épületekbe idén júliusig költöznek be a minisztériumok és hivatalok. "Naponta csaknem 48 ezer alkalmazottunk érkezik" - nyilatkozta a Reutersnek Haled Abbász, az építkezést felügyelő vállalat (ACUD) elnöke.
Az első szakaszban egyebek között felépült Afrika legmagasabb, 70 emeletes toronyháza, egy öttermes operaház, egy óriási mecset és a Közel-Kelet legnagyobb katedrálisa is. Abbász hozzátette, hogy mintegy százezer lakás is kész van, és 1200 család be is költözött. A második negyedévben az olimpiai városrészt is át akarják adni egy 93 ezer férőhelyes stadionnal.
A kormány azt akarja, hogy az új főváros szívja fel az évi 1,6 millió fővel növekvő egyiptomi lakosság egy részét.
Megalomán építkezésekre szórják a dollármilliárdokat, miközben "sötétség és horror" jöhet EgyiptombanAz egyiptomi elnök irdatlan pénzből új fővárost épít, de nemigen talál hozzá lakókat. Közben milliók tengődnek szegénységben és politikai elnyomásban, ráadásul adósságválság is fenyeget.