“Én méhem, én testem!” – Az abortuszszabályok módosítása ellen tüntetnek Budapesten
Több ezer – nagyrészt fiatal – ember gyűlt össze délután a Kossuth téren, hogy tiltakozzon a szívhang-rendelet ellen. “Nincs méhed, ne legyen véleményed” – ilyen, és hasonló szövegek szerepeltek a tüntetők plakátjain.
Élhető ország, ingyenesen elérhető fogamzásgátlás és valódi családvédelem – ezt követelték a tüntetésen felszólalók, szerintük ez kell ahhoz, hogy kevesebb nem kívánt terhesség és által kevesebb abortusz legyen Magyarországon.
A tömeg a beszédek után a Belügyminisztérium épületéhez vonult, ahova a transzparensek mellett az illegálisan elvégzett, ezáltal nem biztonságos abortusz jelképévé vált vállfákat is elhelyeztek.
Az időközben eleredő eső ellenére a tüntetők egyre lelkesebben skandálták Pintér minisztériuma előtt, hogy “Én méhem, én testem!”
A Patent egyesület a tüntetést megelőzően az azt szervező, tízezer érdeklődőt számláló Facebook-esemény leírásában azt írta: „A kormány évek óta alattomos módon nyirbálja a nők reprodukciós jogait”. Ide sorolják az abortusztabletta 2012-es betiltását, a műtét előtt kötelező családvédelmi konzultációk megalázó hangulatát és a kormánypárti politikusok – többek között Novák Katalin – abortuszellenes megszólalásait.
A civil szervezet hozzátette, az terhességmegszakítások számának csökkentését nem tiltással, hanem mindenki számára elérhető fogamzásgátlással, a fiatalok korszerű szexuális nevelésével, valamint a gyermeket vállaló nők méltó és biztonságos életkörülményeinek biztosításával lehetne hatékonyan elérni.
Pintér Sándor szeptember 12-én társadalmi egyeztetés nélkül módosította a művi terhességmegszakítás szabályait, a rendelet értelmében az egészségügyi szolgáltatónak „az állapotos nő számára a magzati életfunkciók működésére utaló tényezőt egyértelműen azonosítható módon” kell bemutatnia.
Bár a Belügyminisztérium hvg.hu-nak küldött válasza alapján ezalatt valóban a szívhang meghallgatását értik, a törvény szövege alapján azonban a terhesség megállapításához szükséges ultrahangos vizsgálat is egyértelműen azonosítja a magzati életet.
Emiatt a rendelet módosítása nem feltétlenül jelent szigorítást, a vizsgálat menetét leginkább a nőgyógyász hozzáállása és a beteggel való viszonya határozza majd meg. Szakértők és abortuszon átesett nők szerint ugyanis a szívhang meghallgatásához kötni a terhességmegszakítást büntetés az amúgy is nehéz döntés előtt álló nőkkel szemben, és bár van, aki szerint lenne visszatartó ereje, leginkább csak súlyos lelki traumát okozna.
A Fidesz már több alkalommal is hangsúlyozta, nem terveznek szigorítani az abortusz szabályain – amelyek a 12. hétig engedélyezi a terhességmegszakítást –, feltehetőleg azért is, mert a magyarok alapvetően támogatják azokat. Az Ipsos nemzetközi kutatása szerint itthon 70 százalék gondolja úgy, hogy az abortusznak minden, vagy a legtöbb esetben legálisnak kellene lennie. A belügyminiszter intézkedése emiatt inkább politikai üzenet, mintsem a nők önrendelkezésének ellehetetlenítése felé tett lépés.