Budapest
2024 november 26., kedd
image

Emeli Azerbajdzsán az Európának szánt gáz mennyiségét, de ez még nem húzza ki az EU-t a bajból

Azerbajdzsán az idén a tavalyinál 30 százalékkal több gázt akar szállítani Európába – közölte hétfőn Parviz Shahbazov azeri energiaügyi miniszter a Twitteren.

"Az európai szállítmányok összvolumene 2022-ben 12 milliárd köbmétert fog kitenni" – ismertette a tárcavezető. Mint írta, az idei kitermelést augusztusig csaknem tíz százalékkal, 30,6 milliárd köbméterre tudták növelni.

Az orosz gázimporttól való függetlenedés jegyében az EU a bakui vezetéssel júliusban az azerbajdzsáni gázszállítások megduplázásáról állapodott meg az elkövetkező években. Mindemellett egy gázvezeték kiépítését tervezik, amely Azerbajdzsánon, Grúzián, Törökországon és Görögországon keresztül évente húszmilliárd köbméteres kapacitással működne.

Az ukrajnai orosz hadművelet nyomán egyes tagországok leállították Oroszországból érkező gázimportjukat, de Moszkva is mérsékelte a maradék szállításokat, hogy ezzel akadályozza az uniós államokat tartalékaik feltöltésében.

Az EU így ki van éhezve az energiára, azonban Azerbajdzsán nem képes átvenni azt a szerepet, amit Oroszország játszott és játszik az EU energiaellátásában. A nagyságrendeket érzékeltetve, az elmúlt években az EU-ba irányuló orosz földgázexport évi 150 milliárd köbméter körül mozgott. Ehhez képest legalább egy nagyságrenddel kevesebb az a 12 milliárd köbméter, amit az EU idén Azerbajdzsánból kíván importálni.

Ugyanakkor – mint arra egy cikkünkben már rámutattunk – Azerbajdzsán nem jó jelölt az EU első számú, biztos energiaforrásának posztjára, mert az orosz érdekszféra része. Vagy legalábbis a világ azon részéhez tartozik, amit a jelenlegi moszkvai vezetés a saját érdekszférájának tekint.

Másfajta energiát is importálna az EU Azerbajdzsánból: az ország nagy mennyiségű zöld villamos energiát fog előállítani, melyet egy tengeralatti vezetéken előbb Grúziába, onnan pedig Romániába fognak eljuttatni. Erről Szijjártó Péter is tárgyalt nemrég.

Jövőre Izraelből is érkezhet gáz Európába, pótolva az orosz szállítások visszafogása miatt kieső mennyiség nagyjából 10 százalékát.