Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Emberiesség elleni bűncselekményeket követhetett el Kína az ENSZ szerint az ujgurok ellen

Az emberi jogok súlyos megsértésével, konkrétan az ujgurok ellen elkövetett emberiesség elleni bűncselekmények elkövetésével vádolta meg Kínát az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) – számolt be a BBC. A szervezet annak ellenére is megjelentette az ujgurok elleni bűncselekményekről szóló jelentését, hogy a portál cikke szerint Kína komoly nyomást gyakorolt rá, hogy ne tegye.

Nem csoda, hogy Peking megpróbálta elgáncsolni a jelentést: az abban leírtak szerint az ujgurok helyzetét kutatók egyértelmű, hiteles bizonyítékokat találtak arra, hogy Kína például kínozta az ujgurokat, ez pedig emberiség elleni bűncselekménynek minősül. A jelentés továbbá azzal is vádolja Kínát, hogy „homályos nemzetbiztonsági törvényeket alkalmaz a kisebbségek jogainak megnyirbálására".

A jelentést az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatala rendelte meg, és kiderül belőle az is, hogy az ujgur foglyokkal a kínaiak embertelenül bántak, a verések mellett pedig szexuális erőszakot is alkalmaztak ellenük a kényszergyógykezelések mellett.

Az ENSZ a jelentésben azt javasolta Kínának, hogy azonnal engedjenek szabadon mindenkit, akit az ugjuroknak fenntartott börtönökben tartanak jelenleg fogva.

Arra azonban – legyen a jelentésük bármily alapos is – még az ENSZ sem tudott pontos választ adni, hogy hányan lehetnek kínai börtönökben az ujgurok közül. Emberi jogi csoportok becslései szerint az átnevelőtáborokban fogvatartottak száma már átlépte az egymilliót.

Bár korábban az Egyesült Államok például népirtásnak nevezte azt, ahogyan Kína az ujgurokkal bánik, Peking még az ENSZ jelentése után is tagadja, hogy terrorizálná az ujgurokat. Sőt: átnevelőtáboraikat – miután létezésükre egyértelmű bizonyítékok vannak – már nem tagadják, hanem állítják, hogy ezeket a táborokat a terrorizmus ellen hozták létre.

(Címlapképünkön egy ujgur kényszermunkatelep dolgozója látható.)