25° Budapest
2025 július 27., vasárnap
image

Elutasítja a főváros a szakrendelői államosítását

„A Fővárosi Közgyűlés ma döntött arról, hogy nem adjuk át az államnak a rendelőinket" – írta Karácsony Gergely főpolgármester az egyhangú szavazásról Facebook-posztjában. Úgy folytatta: „sajnos az iskolák kapcsán már megtanultuk, hogy ha az állam valamit átvesz az önkormányzatoktól, az garantáltan rosszabbul fog működni".

A főpolgármester szerint „Budapesten sokkal rosszabb lenne az egészségügyi ellátás, ha a kerületek erejüket megfeszítve nem tennének meg mindent, hogy a saját rendelőintézeteiket fejlesszék, támogassák. A főváros pedig egy kerületek feletti, de nagyon fontos ellátást is biztosít: a hajléktalan emberek pszichiátriai és nőgyógyászati ellátását." – írta.

Elfogadhatatlannak tartják a Fővárosi Közgyűlés MSZP-s és DK-s képviselői is a kormány javaslatát a járóbeteg-ellátás államosítására. A közgyűlés szerdai ülése előtt Horváth Csaba zuglói polgármester, az MSZP frakcióvezetője azt mondta: tíz évvel ezelőtt döntött a kormány a fővárosi kórházak államosításáról, azóta „kilométer hosszú várólista, amortizálódó épületek és komoly szakemberhiány” alakult ki. Szerinte

komoly kockázat ma kórházba kerülni, de nem az orvosok, vagy az ápolók miatt.

Horváth hozzátette: az országos kórházi főigazgató fővárosnak küldött leveléből – amelyben Jenei Zoltán felvetette a járóbeteg-szakellátás állami kézbe vételét – nem derül ki, miért is lenne jó, ha az állam átvenné a járóbeteg-ellátást. Bősz Anett, a DK főpolgármester-helyettese Szaniszló Sándorral, pártja fővárosi frakcióvezetőjével pedig arra emlékeztetett: a kormány 2011-ben kezdett a tiltakozások ellenére az oktatási rendszer „erőszakos centralizálásába”, aminek nem lett jó vége, és ez várható a szakrendelők esetében is, ha ez a szándék célba ér.

A közgyűlési képviselők végül egyhangúan úgy döntöttek szerdán, hogy nem támogatják a főváros két járóbeteg-szakellátásának állami kézbe adását. A főváros jelenleg két ilyet üzemeltet: a hajléktalan-ellátás részeként a nőgyógyászatot és pszichiátriát, szoros kapcsolatban a hajléktalan-ellátás többi intézményével. A főpolgármester előterjesztése szerint a két szakellátás államosítása szakmailag, az érzékeny ellátotti célcsoport biztonságos, személyre szabott egészségügyi ellátása érdekében nem támogatandó.

A szakrendelők államosításáról itt írtunk bővebben:

(Címlapképünk archív, illusztráció.)