Budapest
2024 november 20., szerda
image

Elon Musk a Twitteren akart lejáratni egy izomsorvadásban szenvedő Twitter-dolgozót, akit nem értesítettek a saját kirúgásáról

Halli Thorleifsson, akit tavaly az év emberének választottak Izlandon, onnan tudta meg, hogy valószínűleg kirúgták a Twittertől, hogy két hete vasárnap észrevette: zárolták a munkahelyi gépét, és kizárták őt a munkahelyi Twitter-fiókjából.

A 45 éves izlandi férfi 2014-ben Reykjavíkban alapította meg az Ueno nevű cégét, amelyet 2021-ben adott el a közösségimédia-óriásnak.

A felvásárláskor kötött megállapodásnak a része volt, hogy Thorleifsson a Twitter főállású alkalmazottjaként folytathatja a munkát. A férfi azóta a vezető beosztású termékfejlesztőként dolgozott a vállalatnak, amelyet tavaly megvett Elon Musk.

Mivel hivatalosan nem tájékoztatták arról, hogy megszűnt volna a munkaviszonya, miután kizárták a munkaeszközéről, Thorleifsson a Twitter különböző vezetőitől próbálta meg megtudni, hogy van-e még állása.

Csakhogy még a Twitter HR-vezetője sem tudta megmondani neki, hogy kirúgták-e, ezért magának Musknak is írt e-mailt, arra viszont nem is kapott választ.

Ezután a magán Twitter-profilján keresztül – nyilvános bejegyzésekkel – igyekezett elérni, hogy a világ egyik leggazdagabb emberének számító Twitter-vezér tájékoztassa arról, hogy mi a helyzet a munkájával.

Bár időközben a HR-osztály végül tájékoztatta Thorleifssont a kirúgásáról, a Musknak címzett posztjait felkapta a Twitter, így néhány bejegyzésére a vállalat tulajdonosa is reagált. Egy ponton például ezt írta az egykori izlandi alkalmazottjáról:

„A valóság az, hogy ez a fickó (aki egyébként tehetős) nem végzett tényleges munkát, mentségként azt állította, hogy fogyatékossága van, ami miatt nem tud gépelni, de ezzel párhuzamosan nagy vihart kavart itt twitterezgetve.”

Thorleifsson a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy többek között azért döntött tavalyelőtt a cége eladása mellett, mert izomsorvadásban szenved.

„A testem lassan cserbenhagy, de van bennem néhány jó munkaév”

– fogalmazott, és hozzátette, azért akart dolgozni a cége eladása után amíg bír, mert már most azokra az időkre gyűjt, amikor képtelen lesz gondoskodni saját magáról és a családjáról.

A Twitter, amelynek tavaly még több mint 7500 alkalmazottja volt, Musk érkezése óta a dolgozói többségétől megvált, a legutóbbi, 200 főt (köztük Thorleifssont is) érintő leépítések óta már csak nagyjából 2000 embert foglalkoztat.

Thorleifsson azt mondja, nem könnyű elfogadnia, hogy a világ leggazdagabb embere felrúgja a megállapodást, amit korábban kötött vele a cége. Ehhez azt is hozzátette, tudja, hogy a vállalatoknak jogukban áll elbocsátani az alkalmazottaikat, de ennek a jogszerű menete úgy néz ki, hogy a kirúgás tényét közlik az érintettel.