Élőlények különleges paradicsomára bukkantak 500 méter mélyen a Maldív-szigeteknél
Egy, a Nekton által közzétett beszámolóból derült ki, hogy a Maldív-szigetek környékén dolgozó tudósaik egy vadonatúj ökoszisztémára bukkantak 500 méter mélyen az óceánban. A Nekton egy Nagy-Britanniában bejegyzett nonprofit szervezet, amit az óceánok, illetve az ott élő fajok védelméért alapítottak.
A kutatók egy különleges zóna (ezt ők „The Trapping Zone”-nak nevezik) felfedezéséről tesznek említést, ami az adatok, illetve a megfigyelések szerint egy elzártnak tűnő élőhelyet biztosít a területen honos fajok számára. Ezek közt különféle cápák és más, nagytestű halak is akadnak, amiket szintén sikerült megfigyelniük a kutatóknak.
A területen élő fajok a szakértők szerint csak éjjel merészkednek a felszín közelébe, míg nappal jóval mélyebben mozognak – ezért sem sikerült eddig észrevenni, illetve megfigyelni őket. Hozzátették: ez a vándorlás egy tudatos folyamat, és kifejezetten ritka. (A jelenséget függőleges vándorlásnak is nevezik.)
Lucy Woodall, a Nekton vezető kutatója szerint a zárt ökoszisztéma élőlényei úgynevezett mikro-nektononokkal táplálkoznak, amit a merülések során gyűjtött biológiai minták is igazoltak. A mikro-nektonok olyan apró úszó élőlények, amik ebben a mélységben élnek, és amik megrekedtek a területen.
A szervezet szerint a felfedezés rávilágít a tengeri élővilág gazdagságára, és arra is, hogy bizonyos területek törékeny védelem alatt állnak.