Elmagyarázta az EP, mikor és hogyan hívnak meg miniszterelnököket a plenáris vitákra
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Strasbourgban ismét a magyar jogállamiságról szóló jelentésről vitáznak, de a magyar miniszterelnök most nem lesz ott, sőt senki más sem a kormányból, ugyanis nem kaptak meghívót. Az Európai Parlament (EP) médiaszolgálata lapunknak is elküldött közleményben magyarázta el, miért nem.
Mint írják, az EP belső szabályai alapján a tagállamok miniszterei alapesetben nem vesznek részt a vitákban, kivéve a Tanács soros elnökségét képviselő minisztereket. Kormányfők (akik az Európai Tanács tagjai), vagy a soros elnökség kormányának miniszterei a Miniszterek Tanácsa képviseletében vehetnek részt a vitákban.
A napirenddel kapcsolatos javaslatokat az Európai Parlament elnöke és a politikai csoportok képviselői tehetnek, ez néha a szóban forgó tagállam kérésére vagy jelzés alapján történik. A döntést, hogy meghívjanak-e egy miniszterelnököt, az EP Elnökök Értekezlete nevű testülete (az EP elnöke, alelnökei és a képviselőcsoportok elnökei) hozhatja meg, amikor elfogadják a következő plenáris ülés végleges napirendtervezetét. A gyakorlat szerint – a Tanács elnökségét képviselő miniszterek kivételével – a kormányfők kapnak meghívást.
Összehasonlításként: az EP több alkalommal is tárgyalta a magyarországi, illetve a lengyelországi helyzetet. Néhány esetben az érintett kormányokat képviselték miniszterelnökeik, Orbán Viktor és Beata Szydlo. Más esetekben a vitát a kormányok képviselői nélkül rendezték meg.