-1° Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Elkészült az eddigi legrészletesebb térkép az univerzumot összetartó sötét anyagról

A Chilében található Atacama Cosmology Telescope (ACT) segítségével sikerült elkészíteni az eddigi legrészletesebb térképet a világegyetem mintegy 85 százalékát kitevő sötét anyagról – számolt be róla a BBC. A lap szerint az eredmény Einstein univerzumról alkotott elképzelésének látványos megerősítése.

Bár a sötét anyag a világegyetem tömegének 85 százalékát teszi ki, rendkívül nehéz detektálni, és még nehezebb pontos megfigyelést, leírást készíteni róla. Ugyanakkor hatással van ránk, ugyanis befolyásolja, hogy hol látjuk elhelyezkedni például a galaxisokat.

Mivel nem bocsát ki és nem nyel el fényt, így az egyetlen módja annak, hogy következtessünk a jelenlétére, az a gravitációval való kölcsönhatása. A galaxisok szétszóródnának, ha egy láthatatlan tömeg nem tartaná őket egybe. A sötét anyag azonban meghajlítja a mögötte lévő fényt, és ennek köszönhető, hogy az ACT most fel tudta azt térképezni.

A chilei eszköz a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást (Cosmic Microwave Background, CMB) figyelte meg, az ősi fényt, ami a megfigyelhető univerzum széléről érkezik el hozzánk. Az ACT azokat a finom torzulásokat rögzítette, amik akkor keletkeztek, amikor az összes anyag mellett elhaladt az útja során. Mindez nagyjából olyan, mint amikor a fény megtörik, amikor egy régi ablaküveg domborulatain halad át.

Hasonló megfigyelést már korábban is végeztek, de az ACT minden eddiginél nagyobb felbontásban és részletesebben rögzítette ezeket.

A képen látható színes rész jelenti az égbolt azon részét, amit az ACT vizsgált. A narancssárgás részek a nagyobb, a lilásak a kisebb tömeg jelenlétét mutatják. Ezek egyébként több százmillió fényév átmérőjűek.

A BBC beszámolója szerint az anyag eloszlása megerősítette a tudományos várakozásokat. Az eredményeket a The Astrophysical Journal című tudományos lap jelentetheti meg – ha a független szakértők rábólintanak a közlésre. A jövőben az eredmény az univerzum tágulásával kapcsolatos tudásunkat is pontosabbá teheti.