Budapest
2024 november 19., kedd
image

Elkészült az eddigi legrészletesebb térkép az emberi agyról, az eredmény a kutatókat is meglepte

A kutatók elkészítették az eddigi legrészletesebb térképet az agyról – egész pontosan a hippokampuszhoz tartozó kommunikációs kapcsolatokról. Az agynak ez az a része, ami szabályozza a memóriát, valamint a térbeli memóriát is. Ez utóbbi segít abban, hogy felidézzünk bizonyos helyszíneket.

A Sydney-i Egyetem kutatói az eLife-ban jelentették meg a témával kapcsolatos publikációjukat. Marshall Dalton, a kutatási egyik tudósa szerint egy rendkívül részletes térkép készült a fehérállomány azon részéről, amely összeköti a hippokampuszt az agy többi részével – számolt be róla az Interesting Engineering.

A kutatókat meglepte, hogy a vártnál kevesebb kapcsolatot találtak a hippokampus és a frontális kéreg területei között, ugyanakkor a vártnál több kapcsolat volt az agy azon részével, amely a vizuális ingerek kezdeti feldolgozásááért felelős. A szakember szerint van értelme a dolognak, hiszen a hippokampusz nemcsak a memóriában játszik fontos szerepet, hanem azon képességünkben is, hogy felidézzünk bizonyos képeket, vagyis lássuk azt a „lelki szemünk” előtt.

A kutatók a térkép elkészítéséhez MRI-felvételeket használtak fel. Az ezeket az adatokat feldolgozó egységet kifejezetten a kutatás kedvéért fejlesztették ki. Mindez nagy előrelépés, korábban ugyanis a tudósok csak elképzelni tudták a hippokampuszban lévő kapcsolatokat a technikai korlátok miatt, amikor az MRI-t használták az agy feltérképezésére.

Az elkészített térkép a jövőben segíthet a memóriát befolyásoló degeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór diagnosztizálását.