Budapest
2024 november 18., hétfő
image

„Elképesztő bátorság” vagy „megdöbbentő” döntés? Harry herceg és Meghan Markle emberi jogi díjat kapott

Az amerikai Robert F. Kennedy Emberi Jogi Alapítvány Ripple of Hope díjjal tüntette ki Harry herceget és feleségét, Meghan Markle-t a rasszizmus ellen és a mentális egészségért folytatott társadalmi tevékenységük elismeréseként – közölte az alapítvány.

A hercegi pár a kedd este New Yorkban rendezett díjátadón Kerry Kennedytől, a néhai Robert F. Kennedy amerikai szenátor lányától, az alapítvány elnökétől vette át díját. (Érdekesség, hogy a Kennedy család másik ágát képviselő Caroline Kennedy a Harryék által támadott Vilmos herceggel és Katalin walesi hercegnővel működött közre nemrég az Earthshot Prize versenyben.)

A csaknem 50 éve működő Robert F. Kennedy Emberi Jogi Alapítvány olyan vezetőket tüntet ki, akik kormányok, vállalatok, jogi vagy szórakoztatóipari vezetőiként „rendíthetetlenül elkötelezettek a társadalmi változások mellett, és az egyenlőség, az igazságosság és az emberi jogok védelméért és előrehaladásáért dolgoznak”. A gálára, amelynek házigazdája Alec Baldwin színész volt, egyenként akár 1 millió dollárért is árulták a jegyeket.

Kerry Kennedy a díj átadásakor kiemelte: a pár „elképesztő bátor” volt, hogy hangot mert adni annak a faji megkülönböztetésnek és lelki megpróbáltatásoknak, melyekben részük volt. Kerry Kennedy bátyja, Robert F. Kennedy Jr. ugyanakkor azt mondta, zavarba ejtőnek tartja ezt a Harryék díjazásáról született „megdöbbentő” döntést. Voltak olyan kommentárok is, amelyek szerint Harryék helyett az iráni nőket kellett volna díjazni.

Kerry Kennedy egy korábbi interjúban utalt arra, hogy a díj a hercegi pár Oprah-interjújának is szól, amelyben Harry és Meghan rasszista megnyilvánulásként állította be azt, hogy a királyi család egy meg nem nevezett tagja azt latolgatta, vajon hogy fog majd kinézni a közös gyerekük. Kerry Kennedy azért méltatta Harryt és Meghant, mert „fogták magukat, és az Egyesült Királyság történetének legrégebbi intézményének elmondták, mit csinálnak rosszul, és hogy nem lehet strukturális rasszizmus az intézményen belül”. Hozzátette, hogy Harryék tudták, hogy ennek következményei lesznek, de mégis megtették, „mert úgy gondolták, nem tudnának együtt élni a tudattal, ha nem kérdőjelezik meg ezt a hatalmat. Szerintem hősiesen tették meg ezt a lépést.” Ez a méltatás annyiban félrecsúszik, hogy Harryék valójában meg akarták tartani az monarchián belüli szerepüket, és a mai napig ragaszkodnak a címeikhez.

Mindenesetre a díj nevére utalva a hercegi pár közleményében azt írta, hogy „a remény apró fodrozódásából a változás hulláma válhat”.

A keddi díjátadó csupán néhány nappal előzte meg a pár Netflixen debütáló dokumentumsorozatát, amely várhatóan részletesebb betekintést kínál a brit királyi család és a Buckingham-palota színfalai mögé. Tavaly márciusban Harry és Meghan átfogó, kétórás interjút adott Oprah Winfrey-nek. A nagy port kavart interjúban beszámoltak azokról a „rasszista megnyilvánulásokról”, melyek őket érték, mielőtt visszavonultak a királyi családhoz kapcsolódó hivatalos feladatoktól, és 2020-ban Kaliforniába költöztek.

A sorozat előzetesében a herceg azzal vádolta meg az uralkodócsaládot, hogy információkat szivárogtattak ki a magánéletükről. A Buckingham-palota egyelőre nem reagált az állításokra. A brit sajtó szerint ugyanakkor a sorozat állításaitól függően Vilmos herceg feltehetően már nem fogja tartani magát a nagymamája, II. Erzsébet királynő mantrájához, miszerint a királyi család „nem panaszkodik és nem magyarázkodik”, és reagálni fog Harryék vádjaira, amennyiben azok reakciót érdemelnek.