-1° Budapest
2024 november 16., szombat
image

Elizabeth Holmes: startupsztárból elítélt csaló

A Szilícium-völgy egykori sztárvállalatának számító Theranos hamisan azt állította, hogy a technológiája révén néhány csepp vérből olyan betegségeket tudnak kimutatni, mint például a rák. A januárban véget ért, három hónapig tartott tárgyaláson bűnösnek mondták ki Elizabeth Holmes cégalapítót, az ítélet most született meg, amely ellen Elizabeth Holmes várhatóan fellebbez majd.

A most 38 éves és állapotos asszony sírva közölte a bírósággal, sajnálja, hogy félrevezette az orvosokat és a pácienseket. A kaliforniai San Joséban tartott tárgyaláson az ügyészek azzal vádolták az üzletasszonyt, hogy szándékosan valótlant állított a Theranos fő termékéről, az Edisonra keresztelt eszközről, amely a cég állítása szerint a rák mellett a cukorbetegséget is kimutatja a vérmintából. Azzal is megvádolták, hogy a túlzásaival a befektetőket is félrevezette.

Holmest valamikor a „következő Steve Jobsként” emlegették – utalva az Apple néhai társalapítójára –, és egy időben ő volt a világ legfiatalabb, saját erőből meggazdagodott milliárdosa. A Theranos céget 19 évesen alapította, miután otthagyta a Stanford Egyetemet. A vállalat értéke gyorsan nőtt, elérte a 9 milliárd dollárt is, mert elhitette, hogy forradalmasítja a betegségek diagnosztizálását.

De a technológia nem működött, és a cég – számos jogi eljárás közepette – 2018-ban megszűnt. A bíró most „briliáns vállalkozónak” nevezte Holmest, és azt mondta neki: „A kudarc normális. De a csalás okozta kudarc nem helyes.”