Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Elindult a nagy felmérés, ön is kitöltheti a tesztet: megnézik, mennyire életképesek a neten a magyar felhasználók

Idén Magyarország, Csehország, Szlovákia és Lengyelország mellett Ukrajna is csatlakozik az IT Fitneszteszt elnevezésű készségfelmérési programhoz. A Magyarországon az IVSZ által koordinált felmérés során kifejezetten olyan feladatokat kell megoldani, amelyekre a szórakozáson túl a tanuláshoz és más hasonló mindennapi feladatok internetes elvégzéséhez van szükség.

Mivel a teszt elsősorban a gyakorlati ismeretekre fókuszál, ennek megfelelően összetett, gondolkodást igénylő kérdéseket tartalmaz a kitöltőre vonatkozó általános demográfiai kérdéseken felül. Külön 20 kérdéses online feladatsor készült az általános iskolák felső tagozatos diákjainak, míg a középiskolásoknak és egyetemistáknak egy fokkal összetettebb, 25-ös kérdéssort kell megoldaniuk.

A felmérés hitelesített része Magyarországon 2023. április 5. és október 31. között zajlik. A tesztet ide kattintva lehet kitölteni, 45–60 perc alatt. Az IVSZ közölte: az 50 százaléknál jobb eredményt elérő diákok, tanárok és oktatási intézmények nyereményjátékban vesznek részt.

A középiskolai kérdőívet (amely 9-13-adik évfolyamra járó diákok számára lett kialakítva) a hitelesített időszak alatt és azon kívül is bárki kitöltheti, aki kedvet érez ahhoz, hogy 25 összetettebb feladatot digitális készségei segítségével megoldjon, pontos képet kapva valós tudásáról – tájékoztatott az IVSZ.

A kérdések az internethasználat, az IT biztonság, egyéb komplex feladatok, a közösségi hálózatok, illetve az irodai alkalmazások témakörét érintik. A kitöltők a válaszok beküldését követően a rendszertől egy elektronikus oklevelet kapnak arról, hogy az elért eredményeik alapján milyen szintűek ezeken a területeken az ismereteik, illetve esetleg milyen területeken lenne szükségük fejlesztésre, gyakorlásra.

Tavaly közel 150 iskola többezer diákja és tanára csatlakozott a kezdeményezéshez, 50 százaléknál jobb eredményt a hazai diákok közel 29 százaléka, és a tanárok több mint 61 százaléka ért el.

Az Európai Unió tagállamainak digitális fejlődését nyomon követő és összehasonlító Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) friss, 2022-es mutatói alapján Magyarország a 27 uniós tagállam között a 22. helyen áll digitális fejlettségben. Itthon komoly gondot jelent, hogy a 2022-es eredmények szerint a 16 és 74 év közötti lakosságnak csupán 49 százaléka rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, ami jelentősen elmarad az 54 százalékos uniós átlagtól, ahogy az átlag feletti és az emelt szintű informatikai ismeretekkel rendelkezők aránya is. Magyarországon a DESI adatfelvételének évében a diplomások 3,1 százaléka folytatott IKT-vel kapcsolatos tanulmányokat (az uniós átlag: 3,9%), és az IKT-szakemberek aránya továbbra is elég alacsony, ahogy a női informatikusoké is.