Elavult lehet a nézet, hogy az autisták rossz érzelemfelismerők
Az autizmus spektrum egyik jellemzője, hogy az ilyen egyéneknek nehéz felismerniük az emberi érzelmeket tükröző arckifejezéseket, ezért sokszor ütköznek korlátokba a társas érintkezések során.
Egy új kutatásban azt vizsgálták, hogyan teljesítenek ezek az emberek akkor, ha nem valódi arcokat mutatnak nekik, hanem rajzfilmszerű formák érzelmeit kell azonosítaniuk – számol be az Autism Research hasábjain megjelent tanulmányról az IFLScience. Az eredmények azt mutatták, hogy a neurodivergens, azaz a tipikustól eltérő agyi működésű személyek felülmúlták a neurotípusos kontrollcsoport tagjait az érzelemfelismerő tesztben.
„A kísérletünk eredménye igazán meglepő volt. Az autistákat gyakran érzelemvaknak nevezik, azt gondoltuk eddig, hogy gyengébb szociokognitív képességekkel rendelkeznek, mint a neurotipikusok. Tesztünkben az autisták nemcsak hogy képesek voltak érzelmeket olvasni a rajzfilmkarakterekből, de ezt nagyobb pontossággal is tették, mint a neurotipikus résztvevők” – mondta Dr. Gray Atherton, a tanulmány társszerzője.
A kutatók 196 autista és ugyanennyi neurotípusos felnőttből álló csoportot vizsgált a tesztben. A kísérletben szemekről készült képekről kellett detektálni érzelmeket, először emberi arcról készült fotón, majd a rajzfilmváltozaton. Az eredmények azt mutatták, hogy a képváltozat esetében nem volt szignifikáns különbség a két csoport között, viszont a rajzfilmes verzió esetében az autista emberek felülmúlták a többi résztvevőt. A kutatók azt gondolják, hogy az autista emberek jobban tudnak azonosulni állatokkal, robotokkal, babákkal és rajzfilmfigurákkal, mint emberi vagy az emberhez nagyon hasonló alakokkal.
Szerintük az új kutatásuk alátámasztja a „különbségek, semmint hiányok”-elképzelést az autista emberekről, és remélik, hogy új lehetőségeket nyitnak meg az autisták interakcióinak javításában.