Budapest
2024 november 25., hétfő
image

Éjjel tölti az iPhone-ját? Helyette inkább ezt tegye

Bár egyre tovább bírják az újabb generációs iPhone-ok (is), átlagban egy feltöltés után egyetlen napnyi használattal kalkulálhatunk. Ilyenkor sokan (sok millióan) követik a „klasszikus” módszert, és éjszakára töltőre teszik a telefont, hogy azután reggeltől bátran használhassák. Azonban – figyelmeztet a ZDNet – ez igencsak rossz módszer.

Egy újabb iPhone egy 20 W-os töltővel körülbelül fél óra alatt tud feltöltődni nulláról 50 százalékra, majd kevesebb, mint 2 óra alatt száz százalékra. Mivel ilyen gyors a töltés, teljesen felesleges 7-8 órán keresztül tölteni az eszközt. Már csak azért is haszontalan, mert mióta az Apple beépítette az optimalizált akkumulátortöltést az iOS rendszerbe, az iPhone töltése leáll, ha az akkumulátor eléri a 80 százalékot, és csak a reggeli ébredéshez közeledve teszi hozzá a maradék 20 százalékot. De ez még mindig azt jelenti, hogy az iPhone egész éjjel áram alatt van, állandóan, bár igen lassan tölt az akku, így marad meg a 80 százalék.

Az viszont káros lehet, ha minden nap ilyen hosszú ideig töltőn marad a telefon. De miért is? Az ilyenkor keletkező hő szépen, csendben gyilkolja az akkumulátort. Amikor egy iPhone a  töltőhöz van csatlakoztatva, felmelegszik, és bár ez az emelkedett hőmérséklet csak néhány fokkal lehet a szobahőmérséklet felett, nem tűnik okos dolognak minden éjszaka kitenni ennek az eszközt.

De akkor hogyan a legjobb tölteni a telefont? A cikkíró szerint egyfajta töltési ütemezéssel. Ő például a reggeli felkelés után 30-45 percig töltőre teszi az iPhone-ját (az Apple Watch órájával együtt), majd délután közepén is tölti még vagy 30 percig, hogy elérje azt a 80 százalékot, ami általában elég lesz másnap reggelig.

Persze mindez akkor igaz, ha valaki mellett állandóan van töltési lehetőség. Ha sokat tartózkodik olyan helyen, ahol ez nem biztos, akkor érdemes egy vésztöltőt is magával vinnie.