Budapest
2024 november 20., szerda
image

Éjfélkor lehull a lepel az új szuperáramkörről

Aki élőben kíváncsi a Hawaiin rendezett, többnapos Snapdragon Summit-esemény legizgalmasabb mozzanatára, a vitaindítóra (keynote), annak viszonylag sokáig fenn kell maradnia, ugyanis magyar idő szerint éjfélkor kezdődik. A YouTube-on is lehet majd követni az eseményeket.

Fontos bejelentést hallhatunk majd, ugyanis terítékre kerül a Snapdragon 8 Gen 2 lapkakészlet, és többek között ez az áramkör fogja meghatározni a jövő évi csúcskategóriás okostelefonok teljesítményét (azért ne feledjük, van itt egy MediaTek Dimensity 9200 lapka is).

A Qualcommtól nem érkezett megerősített specifikáció arra vonatkozóan, hogy a Snapdragon 8 Gen 2 dizájnja miben tér majd el a Snapdragon 8 Gen 1-től és az újabb 8+ Gen 1-től, azonban ezúttal is voltak már ilyen-olyan értesülések. Az egyik legismertebb kiszivárogtató, Ice Universe egy korábbi értesülése szerint az új processzor megoldja a Snapdragon 8 Gen 1 egyik fő problémáját, az energiahatékonyságot.

Amennyiben ez igaznak bizonyul, az jó hír, ugyanis a 8 Gen 1 lapkával szerelt telefonok akkumulátor-élettartama nem volt éppen lenyűgöző, még ha javítottak is rajta valamit a 8+ Gen 1-ben. Ha viszont a Snapdragon 8 Gen 2 valóban jól kezeli az energiahatékonyságot, az pozitív fejlemény lehet az új lapkakészletet használó eszközök számára.

A magok elhelyezésével kapcsolatos kiszivárogtatások már tartalmaznak némi furcsaságot. Egy elég megbízható tipster (Digital Chat Station) szerint a lapkán lesz egy Cortex-X3 mag (amelyet még nem jelentettek be), két Cortex-A720 mag, két 2021-es A710 mag és három régebbi A510 mag.

Ennek a beállításnak két furcsasága is van. Az első az, hogy négy teljesítménymagot és három hatékonysági magot foglal magában – ez a szokásos szerkezet megfordítása. Ez a tipikusabb forma a MediaTek Dimensity 9200 szerkezetében látható, amely egyetlen Cortex X-3 főmagot három A715 maggal és négy A510-nel párosít.  A másik furcsaság, hogy az A715 helyettesíti az A710-et, így szokatlan, hogy a Qualcomm olyan tervezést fontolgat, amely két generáció magját is használja. Mindennek az lehet az oka, hogy a Qualcomm továbbra is támogatni szeretné a 32 bites alkalmazásokat.

Ez az új 1+2+2+3 elrendezés feltehetően enyhíti majd a hőproblémákat, miközben azt a csúcsteljesítményt nyújtja, amit elvárunk a Qualcomm csúcskategóriás processzorától 2023-ban. Mivel az SoC ugyanarra a 4 nm-es folyamatra épül, mint a Snapdragon 8 Gen 1, az új megközelítés remélhetőleg lehetővé teszi a lapkakészlet számára, hogy javítsa a sebességet és javítsa a hatékonyságot az előző generációhoz képest.

Az esemény 2. napján a Qualcomm számos egyéb projektre és termékre összpontosít, a fülhallgatóktól és laptopoktól a járművekig és a mesterséges intelligenciáig. Vagy ahogy fogalmaznak, mindenre, ami „túlmutat az okostelefonokon”.