Egyszer már ültek 10 évet a hitükért, most újabb 10 évre ítéltek két bahá'i nőt Iránban
„Az iráni hatóságok saját állampolgáraival szemben tanúsított egyre erőszakosabb és zsarnoki intézkedései miatt két bahá'í nőt, az Iránban az állhatatos kitartás szimbólumainak tekintett Mahvash Sabetet és Fariba Kamalabadi-t, újabb 10 éves börtönbüntetésre ítéltek, azután, hogy már korábban 10 évet töltöttek börtönben" – írja a Bahai World News Service, a bahá'i vallásúak hivatalos híroldala. Arról, hogy kicsodák a bahá'iok, miben hisznek, és hogyan élnek Iránban és a világ szinte összes országában, itt írtunk:
A két iráni bahá'í nőt, a 69 éves Mahvash-t és a 60 éves Fariba-t először 2008-ban tartóztatták le, mert egy olyan informális csoport tagjai voltak, amely a bahaiok szerint az iráni kormány teljes tudtával a bahá'í közösség alapvető pásztori szükségleteiről gondoskodott. A csoport valamennyi tagját, köztük öt férfit és két nőt, 10 év börtönbüntetésre ítélték. Mahvash, Fariba és a többiek végül 2018-ban szabadultak.2022-ben július 31-én újra letartóztatták őket, az iráni bahá'íok elleni újabb erőszakos fellépés fellángolása kezdetén, nem sokkal azután, hogy országos tüntetések kezdődtek a meredeken emelkedő élelmiszerárak miatt. A megmozdulások szeptemberben léptek magasabb szintre, miután az iráni erkölcsrendészet őrizetében meghalt egy 22 éves kurd nő, Mahsza Amini. A kialakult összecsapásokban több száz ember meghalt az iráni hatóságok fellépése nyomán, azóta már a második kivégzést hajtják végre a megmozdulásokkal kapcsolatban, miután a hatóságok szerint a kivégzett férfi halálra késelte a biztonsági erők két tagját.
Több tucat bahait tartóztattak le különböző helyeken Shirazban, Mazandaran tartományban és az ország más részein, Roshankouh faluban pedig bahá'íok tulajdonában lévő házakat romboltak le. Jelenleg legalább 90 tagjuk van börtönben vagy házi őrizetben. Bahá'i források szerint
a két nő ügyében november 21-én egy egyórás tárgyalás után hoztak ítéletet, beszédében pedig a bíró sértegette és megalázta a vádlottakat és számonkérte őket, amiért „nem tanulták meg a leckét" a korábbi bebörtönzésükből.
„Mélységesen elszomorító, hogy ezt a két bahá'í nőt, akik a hitük miatt már mindketten igazságtalanul elvesztettek egy évtizedet börtönben az életükből, most ugyanazokkal a nevetséges vádakkal újabb 10 évre bebörtönzik" – mondta Simin Fahandej, a bahá'í nemzetközi közösség képviselője az ENSZ-ben. „Mahvash és Fariba, feleségek, anyák és nagymamák, akik távollétét a családjuk már 10 kegyetlen éven keresztül kénytelen volt elviselni. Ahelyett, hogy az iráni kormány sajnálatát fejezné ki ezeknek a családoknak a már elszenvedett igazságtalan bebörtönzés miatt, most hihetetlen és megmagyarázhatatlan módon másodszor is megismétli ugyanazt a kegyetlenségét velük szemben. Ez a nevetséges ítélet, amelyet mindenféle bizonyíték nélkül hoztak, teljes mértékben komolytalanná teszi az iráni igazságszolgáltatási rendszert, ahol a bírák egy személyben ügyészként, bíróként és esküdtszékként is működnek. Szavakkal nem lehet leírni ezt az abszurd és kegyetlen igazságtalanságot."
Mahvash Sabet azután vált nemzetközileg ismertté, hogy a börtönben írt verseskötetét Prison Poems (Börtönballadák) címmel angolul is kiadták. Mahvash-t a PEN International 2017-ben a Bátorság nemzetközi írójaként ismerte el. Mahvash és Fariba első bebörtönzése ideje alatt több más iráni nő is börtönbüntetését töltötte. Akbar Hashemi Rafszandzsáni, volt iráni elnök lánya, Faezeh Hashemi, aki azóta ismét börtönbüntetését tölti, amiért támogatta az iráni nők követeléseit, szabadlábra helyezését követően meglátogatta Faribat.