Egyre több ország vezet be korlátozásokat a Kínából érkezőkkel szemben
Európában Olaszország után másodikként Spanyolország is bejelentette pénteken, hogy a Kínából érkezőknek koronavírustesztet kell végeztetniük, vagy teljes oltási sorral kell rendelkezniük a belépés előtt. Az intézkedés életbe lépésének pontos dátumáról később döntenek. (Kínában járvány van, de hogy pontosan hányan betegednek meg és halnak meg a vírus miatt, nem tudni, a szakértők sötétben tapogatoznak, erről ebben a cikkben olvashat bővebben.)
Franciaország két napnál nem régebbi negatív koronavírusteszthez köti a Kínából közvetlen járattal, illetve átszállással érkező utasok számára a belépést - közölte pénteken az egészségügyi minisztérium. A Kínából érkező légijáratokon a maszk viselése is kötelező lesz. A rendelkezés életbe lépésének időpontját nem közölték.
A brit kormány is kötelező negatív tesztet ír elő indulás előtt a Kínából érkezők számára.
Az Egyesült Államok kötelező koronavírus-tesztelést írt elő minden Kínából érkezőre. Az intézkedés január 5-én lép életbe, és minden 2 évnél idősebb beutazóra érvényes, illetve az amerikai állampolgárokra is. Az utazóknak két napnál nem régebbi negatív koronavírusteszttel kell rendelkezniük, és azt a repülőgépre szállás előtt kell bemutatniuk.
Dél-Korea pénteken közölte, hogy hétfőtől csak 24 óránál nem régebbi negatív teszttel léphetnek be az országba a Kínából érkezők, csütörtöktől pedig minden Dél-Koreába érkezőre vonatkozik a kötelező negatív koronavírusteszt.
Japán is bejelentette, hogy hasonló korlátozásokat vezet be, és korlátozzák a négy legnagyobb japáni repülőtérre Kínából érkező gépek forgalmát.
Az Európai Unió is további intézkedéseket fontolgat. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) csütörtökön még indokolatlannak nevezte a Kínából az Európai Unióba (EU) beutazó állampolgárok kötelező koronavírus-tesztelésének bevezetését. Sztella Kiriakidesz, az EU egészségügyi biztosa csütörtökön felszólította a tagállamokat: vizsgálják felül a hazai intézkedéseket, és szükség esetén szigorítsák ezeket.
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter Berlinben pénteken kijelentette, hogy nincs szükség kötelező tesztelésre, de készülnek a különböző variánsok figyelésére az európai repülőtereken. A miniszter egységes európai intézkedéseket szorgalmazott.
Az izraeli egészségügyi minisztérium is bejelentette pénteken, hogy kötelezővé teszik a Covid-tesztet a Kínából érkező külföldi utasok számára. Kötelezik a külföldi légitársaságokat, hogy csak negatív koronavírusteszttel rendelkező külföldi utasokat vegyenek fel Kínából induló járataikra. Malajzia közölte, hogy a nemzetközi repülőtereken lázat fognak mérni.
A kínai állami média bírálta a több kormány által is bevezetett korlátozó intézkedéseket. A Global Times című angol nyelvű napilap csütörtök este "alaptalannak" és "hátrányosan megkülönböztetőnek" nevezte ezeket, megjegyezve, hogy "a valódi céljuk a Kína által három éven át kifejtett Covid-ellenes erőfeszítések szabotálása" és "a kínai rendszer elleni támadás".
Kína január 8-tól megszünteti a beutazók számára eddig kötelező karantént, de továbbra is kötelező a két napnál nem régebbi koronavírusteszt. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója csütörtök este "érthetőnek" nevezte az egyes országok által meghozott korlátozó intézkedéseket, tekintettel arra, hogy Kínából nem érkezik széleskörű tájékoztatás.
A főigazgató szerint több információra van szükség ahhoz, hogy pontosan fel lehessen mérni a fertőzés kínai terjedését, mielőtt a szervezet állást foglal a beutazás esetére elrendelt tesztek kérdésében. Kínában a korábbi korlátozások december 7-i eltörlése óta gyorsan nő a fertőzöttek száma. Csak december első három hetében hivatalosan meg nem erősített hazai becslések szerint 248 millió embert fertőzött meg a koronavírus.