Egyre több betiltott vegyi anyag van a légkörben, a tudósok sem értik, miért
A Nature Geoscience folyóiratban közzétett kutatási eredmény szerint még mindig riasztó ütemben halmozódnak fel a légkörben azok a kémiai anyagok, amelyek használatát épp azért tiltották be, mert lyukat ütöttek az ózonrétegen. Ezeket korábban széles körben használták a légkondicionálók és a hűtőszekrények gyártásánál, ám 2010 óta ezeket már nem lehet használni.
A svájci kutatóintézet, a Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology tudósai meglepve tapasztalták, hogy a vegyi anyagok bizonyos típusainak koncentrációja 2010 óta megemelkedett, 2020-ban pedig rekordot döntött. A kutatás szerint a jelenségért az ezeket kiváltó alternatív anyagok lehetnek a felelősek, ugyanakkor a szakemberek nem tudják, honnan kerülhetnek az anyagok a légkörbe – írja a The Verge.
Stefan Reimann, az intézet kutatója szerint az ózonréteg az elmúlt néhány évtizedben szerencsére regenerálódott, de ha ezek az anyagok tovább szivárognak a légkörbe, az ismét ronthat majd a helyzeten.
Reimann társaival öt különböző halogénezetett szénhidrogén-származék (CFC) kibocsátásának növekedését észlelték. Ezek nemcsak a klímákban és a hűtőkben, de a spray-kben, bizonyos csomagolásokban és szigetelőanyagokban is jelen voltak. Számos CFC létezett, amit az ENSZ montréali jegyzőkönyve szerint 2010-re fokozatosan, világszerte ki kellett vonni a gyártásból.
A döntés nem sokkal azután született meg, hogy az 1980-as években hatalmas ózonlyukat találtak az Antarktisz felett. A kutatók becslése szerint az anyagok kivonásának köszönhetően 2066-ra állhat majd helyre az ózonréteg.
Ezért állnak értetlenül a tudósok a mostani növekedés előtt. A helyzet ugyanis az, hogy a 2010-es kivezetés óta fokozatosan csökkennie kellett volna a CFC-k koncentrációjának a levegőben.
A kutatás azt sugallja, hogy a montreáli jegyzőkönyvben lehet egy olyan kiskapu, ami lehetővé teszi a gyártók számára, hogy tovább használják a CFC-ket a gyártás más folyamatai során. Vagyis ezek felhasználhatók alapanyagként, vagy más vegyi anyag előállításához.
Három CFC 2010 óta egyre elterjedtebb, ezeket az úgynevezett HFC-k előállítására használják. Ezek váltották fel a CFC-ket a hűtőkben, légkondicionálókban és a tűzoltókészülékekben.
Ezek szivárgása szintén komoly probléma, ugyanis százszor-ezerszer erősebb hatásuk van, mint az üvegházhatást okozó szén-dioxidnak. A montreáli jegyzőkönyvet 2016-ban úgy módosították, hogy 2047-re 85 százalékkal kell csökkenteni a HFC-k használatát.
A vállalatoknak meg kell akadályozniuk a CFC-k szivárgását, valamint meg kell semmisíteniük a maradék anyagokat, ugyanakkor a tudósok szerint a növekvő koncentráció azt mutatja, hogy ezt nem teszik meg.
A szakemberek szerint nagyon nehéz megtalálni a forrást, mert nincs olyan biztos nyom, ami felé el tudnak indulni. Emiatt viszont a CFC-kibocsátás csökkentésének betartatása is igen nehéz feladattá válik.