Egymást vádolja nemzetárulással ellenzék és kormányoldal az oktatás miatt a parlamentben
Az elmúlt napok legfontosabb belpolitikai eseménye, a tanársztrájk téma volt az Országgyűlés hétfői ülésének kezdetén is. Napirend előtti felszólalásában Csárdi Antal (LMP) megjegyezte: a kormány „háborút folytat a tanárok ellen”, és ebben mindent bevetnek, a megfélemlítést, a fizetésmegvonást. Egy I. kerületi iskolában öt tanár fizetését akarták csökkenteni, de a 120 szülő tiltakozása miatt ezt visszavonták, viszont több más intézményben már megtörténtek az elbocsátások, és még többeket fenyegetnek, figyelmeztetéseket osztanak ki, sőt „már rendőrt hívnak a tiltakozó szülőkre, akik petíciót akarnak átadni a tankerületi vezetőnek”.
Csárdi szerint „döbbenet, hogy önök ellenséget látnak a pedagógusokban, akik nem tudnak megélni kétszáz-háromszázezer forintból és felhívják a figyelmet az oktatási rendszer hibáira”.
Az ellenzéki politikus felszólalására a kormány nevében Rétvári Bence államtitkár válaszolt, és emlékeztetett, hogy jövőre majd lesz béremelés, méghozzá két számjegyű. Úgy vélte, a pedagógusoktól a baloldal vett el pénzt, míg a mostani kormány a pedagógustársadalom „barátja”, többször emelte már a fizetésüket eddig is. Az ukrajnai háborút és a brüsszeli szankciókat okolva jelezte: szeretnének sokkal többet emelni, ha lesz a költségvetésnek többletbevétele, lesz nagyobb gazdasági növekedés – ebben szerinte segítene az is, ha a baloldal nem diktatúrázná a hazáját Brüsszelben.
Szabó Tímea (Párbeszéd) is ezt a témát hozta fel, és azt vetette a kormány szemére, hogy nemcsak most, hanem az elmúlt tíz évben, amikor volt jelentős gazdasági növekedés, akkor sem voltak hajlandók a közoktatásra költeni. „Ez történelmi bűn, nemzetárulás, a hatalmuk megtartása érdekében lepusztítják a közoktatást, az ilyen kormány elárulja a saját országát” – mondta, hozzátéve: nemzetárulás, hogy egy kezdő pedagógus 220 ezer forintot keres, szemben Orbán Viktor miniszterelnök 5 millióra emelet fizetésével. Azt is mondta: 440 milliárdot költenek a teljes felsőoktatási szférára, miközben ennél többet fordítana a Fudan Egyetemre.
Önök elárulják a fiataljaink jövőjét”
– jelentette ki Szabó, megjegyezve: sok intézményben fenyegetik a pedagógusokat kirúgással. „Lenne pénz, csak éppen önök fenyegetnek és retorziókat alkalmaznak” – mondta.
Válaszában Rétvári reagált a „nemzetárulásra”, majd megjegyezte: „ezt inkább Gyurcsány Ferencnek és saját szövetségeseinek intézze, mert ők vettek el például 13. havi fizetést a pedagógusoktól és utcára tettek 15 ezer pedagógust, valamint bezártak 381 iskolát. „Ki a nemzetáruló, ki követett el bűnt?” – tette fel a kérdést Rétvári.
Ander Balázs (Jobbik) szerint az oktatás a jövőbe való legjobb befektetés, és lenne is rá pénz mondjuk a Vodafone felvásárlása helyett, „vagy meg lehetne adóztatni az önök oligarcháit, ha már a katásokkal ki tudtak babrálni”. Az ellenzéki politikusnak szintén Rétvári Bence államtitkár válaszolt, és ismét csak a már ígért évi 10-10 százalékos béremelést emlegette, valamint a háború utáni gazdasági növekedés adta további esetleges emelési lehetőségeket ismételgette.