Budapest
2024 november 12., kedd
image

Egykor riksán járt iskolába, ma több pénze van, mint Károly királynak – ki Rishi Sunak felesége?

Rishi Sunak történelmet írt, amikor 42 évesen az Egyesült Királyság első indiai és hindu vallású miniszterelnöke lett. A sokak – többek közt az amerikai elnök, Joe Biden – által is mérföldkőnek nevezett pillanatban azonban sok témát ad az új kormányfő mesés gazdagsága is. Az angol fontban 730 milliós, forintban (ha még merünk számolgatni) közel 350 milliárdos vagyon, amelynek nagy részét Sunak felesége, egy indiai szoftvermilliárdos lánya, Akshata Murty adja be a közösbe, a duplája annak, amire III. Károly király és Kamilla királyné vagyonát taksálják. Az elmúlt 200 év legfiatalabb miniszterelnöke ezáltal a családja révén az ország egyik leggazdagabb embere is egyben.

Sunaknak az utóbbi időben, mióta első vonalbeli politikus lett, rendre a fejére olvassák, hogy a fényűző életmódja miatt nem tud azonosulni az átlag britek problémáival. Ezt a vádat pedig több anekdota is igazolni látszik. Nem aratott sikert azzal a húzásával, amikor egy PR-fotón félrevezető módon nem a saját, hanem egy alsóbb árkategóriájú autóval pózolt tankoláskor, amiről később kiderült, hogy a benzinkút egyik alkalmazottjáé, de az sem volt túl szerencsés, amikor egy alkalommal azt találta mondani, amit aztán gyorsan vissza is vont, hogy vannak munkásosztálybeli barátai. Sunak felesége szintén okozott a brit sajtó szerint pár kínos pillanatot, amikor a nyáron 18 ezer forintos dizájner csészében vitt teát a házuk előtt várakozó újságíróknak.

Az egyébként visszahúzódó és nyilvánosságot kerülő Akshata Murty először tavasszal került előtérbe, amikor az apja IT cégét, az Infosyst támadni kezdték amiatt, hogy a háború kitörése után is folytatta a tevékenységét Oroszországban. Sunak akkor leszögezte, hogy sem a felesége, sem pedig a családtagjai nem vesznek részt a céget érintő operatív döntésekben. Akshata ettől függetlenül részvényes az apja vállalatában, a 0,93 százalékos részesedése egyes források szerint 500, mások szerint 700 millió fontot ér. A Sunak-házaspár ezen felül jelentős ingatlanportfólióval rendelkezik. Bár az új lakóhelyük a brit miniszterelnökök hivatalos rezidenciáján, a Downing Street 10-ben lesz, a relatíve kicsinek mondott lakás jelentős visszalépésnek tekinthető a négyemeletes kensingtoni kastélyhoz képest, amelyben most élnek. A családnak ezen felül van egy lakása Chelsea-ben, egy vidéki kúriája egy 12 hektáros birtokkal Yorkshire-ben, Sunak választókerületében, és egy penthouse lakása Santa Monicában, ahonnan rálátni arra a strandra, ahol a Baywatch ikonikus jeleneteit forgatták.

Az Infosys pedig azóta kivonult Oroszországból, de a későbbi kormányfőt és családját ért további kritikáknak ez nem állta útját. Nagy felháborodást váltott ki, hogy miközben megélhetési válság tombolt az országban, és a britek adóterhei az 1940-es évek óta nem voltak ilyen magasak, addig az akkor még pénzügyminiszter Sunak felesége nem fizetett adót a külföldön szerzett jövedelme után. Bár Akshata Murty teljesen legálisan járt el, ugyanis a hatályos jogszabályok az indiai állampolgársága miatt megengedték neki, hogy ez esetben mentesüljön az adózás alól, a nyomás hatására végül mégis úgy határozott, hogy adózni fog a nem belföldön szerzett bevételei után is. Ez azonban, mint egy Twitter-bejegyzésben írja, „nem változtat a tényen, hogy indiai állampolgár vagyok, India a szülőhazám, a szüleim otthona és lakhelye. De az Egyesült Királyságot is szeretem.”

Sunak a feleségét ért támadásokat később egy podcastben az idei Oscar-gála legnagyobb botrányához hasonlította, amikor Will Smith bemosott egyet a műsorvezető Chris Rocknak, amiért a felesége kopaszságán élcelődött. „Legalább én nem álltam fel és pofoztam fel senkit, ami azért jó” – jegyezte meg viccelődve a politikus.

Akshata Murty a szigetországban született és nevelkedett férjével szemben jóval szerényebb körülmények közt nőtt fel Indiában. Az édesapjának, Narayana Murthynek 1980-ban például egy kollégájától kellett értesülnie a lánya születéséről, mivel a családjuknak nem volt saját telefonja. „Édesanyád és én akkor még fiatalok voltunk és küszködtünk azzal, hogy beindítsuk a karrierünket” – olvasható Narayana Murthy lányának írt levelében, amelyet egy 2017-es kötetben publikáltak. Ebből az is kiderül, hogy Akshatát a születése után egy darabig a nagyszülei nevelték, miközben a szülei Mumbaiban igyekeztek boldogulni, és minden energiájukat a munkának szentelték.

Az áldozat abból a szempontból mindenképp kifizetődő volt, hogy az „indiai Bill Gatesnek” is becézett Narayana Murthy 1981-ben megalapította a ma már milliárdokat érő szoftvercégét, az Infosyst, a felesége Sudha Murty pedig India legnagyobb autógyárának első női mérnöke lett. Sudha a későbbiekben több sikeres könyvnek is a szerzője és ő vezeti az Infosys jótékonysági alapítványát.

A Murthy / Murty (a kétféle írásmód szándékos, mivel Narayana és Sudha különbözőképpen szeretik betűzni a nevüket) család otthonában nagy szigor uralkodott, Akshatába és az öccsébe kezdettől fogva bele ültették a szerénység és a mértékletesség fontosságát. A nappaliban nem volt tévé, mivel a szülők azt akarták, hogy az idő inkább olvasással, beszélgetéssel és tanulással teljen. Sőt a gyerekeket még akkor is autóriksával küldték iskolába, amikor a jobb anyagi körülményeiknek köszönhetően kocsit is megengedhettek volna maguknak.

„Az életünk azóta megváltozott, és van elég pénzünk, de tudod, hogy az életvitelünk továbbra is egyszerű” – jegyzi meg egy ponton Narayana a levelében és a hírek szerint ez tényleg így van. A milliárdos házaspár évtizedek óta ugyanabban a bengalurui lakásban él, a férj mosogat, vécét pucol és ellentétben a vejével ő tényleg egy szerényebb autót vezet. Nem tart rongyrázós összejöveteleket, nem megy luxusnyaralásokra, a legfőbb szenvedélye pedig az olvasás és a jótékonykodás. „A pénz igazi hatalma abban áll, hogy oda tudod adni másnak” – szokta állítólag mondogatni.

A nyugdíjba vonulásáig minden nap 6 óra 20 perckor pontban megjelent az irodában, az ismerősei szerint pedig kiváló példaképként szolgált a középosztálybeli indiaiak számára abban, hogyan lehetséges egyszerre etikusnak és sikeresnek is lenni. A korábban feddhetetlen erkölcsűnek tartott vezető renoméját ezért némiképp meg is tépázta, amikor 2013-ban odavette a vállalathoz a fiát. Rohan kinevezése egyértelmű nepotizmus volt, amivel nem csak az Infosys, de a saját alapelveivel is szembe ment. Egy évvel később azonban, amikor nyugdíjba vonult, Rohan is távozott a cégtől.

Az üzletembernek, mint a levelében viccesen megjegyzi, az Infosys megalapítása óta nem volt főnöke, ezt a szerepet egyedül a lánya töltötte be az életében. Ezért is, mint sok már lányos apának, elsőre nehezére esett megemésztenie, hogy Akshata férjhez ment, noha később „éleselméjűnek, jóképűnek, és ami a legfontosabb, becsületesnek” találta a leendő vejét. Az elismerés a jelek szerint kölcsönös, Sunak ugyanis a felesége mellett az apósát is sietett védelmébe venni az Infosyst ért bírálatok kapcsán. A későbbi miniszterelnök azt nyilatkozta, elképesztő büszkeség és csodálat van benne az iránt, amit Murthy elért.

Akshata Murty és Rishi Sunak a Stanford Egyetemen ismerkedett meg, ahol mindketten üzleti mesterszakon tanultak. 2009-ben házasodtak össze az indiai Bengaluruban – abban a városban, ahol Akshata szülei élnek – egy egyszerű szertartás keretében, rokonok és barátok körében. A házaspárnak két lánya született, Anoushka és Krishna, akikkel rendszeresen ellátogatnak Indiába.

Akshatának egyébként nemcsak üzleti, hanem francia szakos, közgazdász és divattervezői diplomája is van, amelyeket még korábban szerzett más kaliforniai egyetemeken. „Egy vállalkozókból álló családból jövök – az édesanyám az alapítványi világon keresztül a szociális oldalt képviseli, az édesapám pedig üzleti oldalt. Abban a szellemben neveltek, hogy a vállalkozások képesek megváltoztatni az emberek életét” – nyilatkozta még 2013-ban annak kapcsán, hogy a férjével közös adományukkal támogattak egy ösztöndíjprogramot a Stanfordon.

Ennek fényében nem is tűnik olyan meglepőnek, hogy Akshata megpróbálta ötvözni a szüleitől örökölt üzleti szemléletet saját szenvedélyével, a ruhákkal, és 2009-ben megalapította a divatcégét, az Akshata Designst. A ruhái tervezésekor kis indiai falvakban élő művészekkel dolgozott együtt, hogy az autentikusságukkal, a szakmai tudásukkal közösen hozzájáruljanak egy gazdag kulturális örökség megőrzéséhez. „Megértem, ha a szüleim teljesítménye miatt sokan kíváncsiak arra, hogy mit csinálok, de bízom abban, hogy egy nap ez a vállalkozás képes lesz megállni a saját lábán és minden egyéb helyett a cégem érdemeiről beszélhetek majd” – nyilatkozta még az alapításkor a Times of India című lapnak, a vállalat azonban három évvel később megbukott.

Sokáig azonban nem maradt munka nélkül. 2013-ban ő lett az igazgatója az apja tulajdonában lévő Catamaran Ventures nevű indiai kockázatitőke-társaságnak, amelynek a férjével közösen megalapították a londoni ágát. Sunak később, amikor 2015-ben képviselő lett, a feleségére íratta át a részvényeit. Akshatának emellett részesedése van frakkot és hálóinget értékesítő ruhacégben, részvényes egy bébiszitter ügynökségben, több Jamie Oliver étteremben, egy fitness klubban, ahol igazgatósági tag is egyben, csak úgy, mint az öccse szoftvercégében.

És hogy milyen vitáktól lesz hangos a Downing Street 10, miután az új miniszterelnök és felesége beköltözött? Erre maga Sunak szolgált egy lehetséges válasszal. A leendő kormányfő augusztusban a brit The Times-nak adott interjút, amelyben kész rémálomnak nevezte, hogy a felesége mindenütt széthagyja a ruháit és a cipőit. „Nem fog szeretni azért, amit most mondok, de nem rajong túlzottan a takarításért.” Cserébe viszont a politikusnak is akad egy súlyos hibája, még pedig az, hogy nem iszik alkoholt. „Én tényleg megpróbáltam – vallotta meg a lapnak. Az egész családom iszik, a feleségem meg aztán pláne. Iszonyatosan irritálja, hogy én viszont nem.”

Sunak meglehetősen turbulens időszakban veszi át a kormányrudat és egyelőre nem tudni, milyen vezető válik belőle, ahogyan az is kérdés, milyen szerepet tölt majd be mellette first ladyként Akshata Murty. A tanmesébe illő családi története még akár alkalmassá is tehetné arra, hogy rácáfoljon a vádakra, miszerint a férjével túlságosan is elszakadtak a rögvalóságtól. Már ha még képes felidézni, milyen érzés riksán járni vagy kimaradni egy iskolai színdarabból, mert a szüleinek nem telik jelmezre.