Egy új tanulmány szerint növelheti a demencia kockázatát a korai menopauza
Meglepő dolog derült ki egy amerikai kutatás során azokról a nőkről, akiknél korán alakul ki a menopauza: esetükben nagyobb a demencia kialakulásának a kockázata. Szerencsére azonban van mód a kockázat csökkentésére.
Mint a The Guardian írja, a korai – 40 éves kor alatt spontán kialakuló – menopauza a nők legfeljebb 10 százalékát érinti, és ezt az Alzheimer-kór magasabb kockázatával hozzák összefüggésbe. Az azonban nem pontosan ismert, hogy a demenciát a nemi hormonokan bekövetkező változások okozzák-e.
Az amerikai kutatók 193 nő és 99 férfi agyáról készült felvételeket vizsgálták meg, hogy feltérképezzék a tau és béta-amiloid fehérjéket – ezek az Alzheimer jellemzői. A betegségről ismert, hogy a nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki, és ezt a mostani vizsgálat is alátámasztotta: több tau-fehérjére bukkantak a nőknél, mint az azonos korú férfi társaiknál, kiváltkép, ha magas az agyi amiloid-szint.
A vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a tau és a rendellenes amiloid közötti kapcsolat sokkal erősebb volt azon nők esetében, akiknél idejekorán alakult ki a menopauza.
A Jama Neurology folyóiratban közölt tanulmányban a kutatók arra jutottak, a korai menopauza esetében az időben megkezdett hormoncsere-terápia csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát, de a menopauzához kapcsolható egyéb egészségi problémák csökkentésében is segíthet – az időzítés azonban fontos.
Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy ezek az eredmények még csak kísérleti jellegűek, és szükség van nagyobb tanulmányokra is a témában, hogy megerősítést nyerjenek.