Egy új tanulmány szerint a koronavírus elleni vakcinák csak rövid időre zavarhatják meg a menstruációt, de nem mindenkinél
A koronavírus ellen fejlesztett vakcinák alkalmazása során több álhír, illetve hazugság is elterjedt. Ezek közé tartozott (illetve tartozik most is) a termékenységgel kapcsolatos csúsztatás, ami szerint a készítmények komoly rombolást okozhatnak a nőknél, sőt, a férfiaknál is. Ahogy azonban az Economist is rámutatott,
a vakcinákkal kapcsolatos félelmeket elsősorban azok erősítik, akik maguk is az összeesküvés-elméletek terjesztőivé váltak.
A lap hozzáteszi: amikor 2021 nyarán egyre több ország lakóját kezdték beoltani a készítményekkel, hirtelen megsokasodtak azok a jelzések, amiket a menstruációval kapcsolatban hoztak szóba. Több nő ugyanis arról számolt be, hogy késést tapasztalt. A brit gyógyszerfelügyelet 2021 szeptemberéig több mint 30 ezer ilyen bejelentést kapott, noha a valós szám feltehetően magasabb. A szakértők szerint az oltásellenes csoportok ezt a jelenséget arra használták fel, hogy újabb álhíreket kössenek a vakcinákhoz.
Ebben a témában merült el a portlandi Oregon Health & Science University munkatársa, Alison Edelman és több kollégája is, akik egy új tanulmányt is megjelentettek a British Medical Journalban, a jóhírű orvosi folyóiratban. Az itt olvashatók szerint a fent taglalt hatás, vagyis az esetleges késés valós, aggodalomra ugyanakkor nincs ok:
a jelenség valószínűleg csak átmeneti, utána pedig újból a normális állapot lesz tapasztalható.
A kutatáshoz a Natural Cyclest, egy menstruációs cikluskövető alkalmazást használtak. Ennek felhasználói adatot szolgáltatnak a ciklusukról. Az orvosok ezeket az adatokat felhasználva azt találták, hogy a vakcinák miatt előfordulhat, hogy a menstruáció késik. Ez azoknál, akik egy adag oltóanyagot kaptak, átlagosan egy napot jelenthet. Azoknál, akik két adagot kaptak, akár négyet is.
A kutatáshoz összesen 19 622 alkalmazás-használó adatait elemezték a világ minden tájáról, bár a legtöbb adat Európából és Észak-Amerikából érkezett. A csoport negyede kontrollként szolgált – vagyis ők nem voltak beoltva. A beoltott résztvevők különböző típusú vakcinát kaptak, de ez a kutatók szerint nem befolyásolta az eredményt.
A kutatás azt találta, hogy az oltott személyek esetében a késés átlagosan legfeljebb nyolc nap volt – ez az orvosok szerint a normális tartományon belül van. A résztvevők 6,2 százalékánál viszont előfordult, hogy ez az időtartam több mint nyolc napot tett ki. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták: azok, akik ilyen abnormálisan periódusokat tapasztaltak, már eleve hajlamosak voltak hosszabb ciklusokra.