Budapest
2024 november 06., szerda
image

Egy temetés divathagyatéka – a gyászban is tökéletesen mutatott a királyi család

Öltözetükkel is a királynő iránti tiszteletüket fejezték ki a királyi család tagjai, a külföldi vendégek közül sokan pedig a ruhájukkal képviselték hazájukat II. Erzsébet temetésén. Vitathatatlan, hogy 96 éves korában elhunyt királynő öröksége a divat világában is nyomott hagyott. Miközben hivatalos eseményeken a legnagyobb divatházak darabjait hordta és a világ legdrágább ékszereit viselte, a vidéken töltött hónapok alatt gond nélkül húzott gumicsizmát és kötött kendőt a fejére. Ezek mellett a kalapok és brosstűk is védjegyévé váltak, így nem meglepő, hogy az – egyébként mindig kifogástalan megjelenésű – családtagok gondosan megtervezett temetési viseletén is visszaköszönt a királynő hagyatéka.

A királyi család tagjaival szemben még ha kimondatlanul is, de az volt az elvárás, hogy II. Erzsébet temetésén is tökéletesen viselkedjenek, túl sok érzelmet ne mutassanak, de azért látszódjon rajtuk a gyász. Természetesen mindannyian hozták a papírformát.

A szomorú alkalomra Katalin walesi hercegnő azt az Alexander McQueen kabátruhát választotta, amelynek krémszínű mását a királynő platinajubileumán viselte idén júniusban. Fülbevalója – melyet egy évvel korábban, Fülöp herceg temetésén is felvett – azokból a gyöngyökből készült, amelyeket II. Erzsébet kapott ajándékba Fülöptől házasságkötésükkor, nyakláncát pedig a királynő kollekciójából kölcsönözte.

Katalinhoz hasonlóan Harry herceg felesége, Meghan Markle is brit divattervező darabját vette fel: a köpennyel díszített fekete Stella McCartney ruhát már láthattuk rajta 2018-ban, a királynő születésnapján, igaz, akkor sötétkék színben. Gyémánt és gyöngy fülbevalóját pedig ugyanabban az évben kapta ajándékba a királynőtől.

Szokás szerint lenyűgözte a nagyközöséget György herceg és Sarolta hercegnő, akik mindketten szüleikhez passzoló ruhában jelentek meg. A hétéves Sarolta anyjafekete kabátját egy gyémántokkal kirakott patkó formájú bross díszítette, amelyet a királynőtől kapott ajándékba a lovak iránt érzett kölcsönös rajongásuk jeléül. Bátyja, a kilencéves György herceg sötétkék öltönyben és fekete nyakkendőben vett részt az állami eseményeken, akárcsak apja, Vilmos herceg – igaz, a trónörökös a temetés napján öltöny helyett a légierő egyenruháját viselte. A temetés két legfiatalabb résztvevője is pontosan tisztában volt a királyi etikettel.

A hagyomány szerint Vilmos herceghez hasonlóan a királynő gyerekeinek többsége is katonai díszruhát öltött.  Meglepő módon Anna hercegnő is ezt viselte, ezzel ő az első női tagja az uralkodócsaládnak, aki egyenruhában jelent meg temetésen. Ugyan II. Erzsébet lánya soha nem szolgált a hadseregben, tiszteletbeli rangja van a tengerészgyalogságnál.

Élénk érdeklődés övezte azt, hogy Harry és András herceg felveheti-e katonai egyenruhájukat a temetésre. Ugyan már egyikük sem számít a királyi család dolgozó tagjának, és katonai rangjaiktól is megfosztotta őket a királynő, a virrasztás során mind a ketten egyenruhában jelentek meg. A vegyes reakció után András és Harry egyaránt frakkra tűzték katonai kitüntetéseiket, egy nappal korábban – talán inkább PR-fogásként – Harry maga döntött így, az indoklás szerint azért, mert azt szerette volna, ha öltözéke helyett nagymamája emlékére koncentrálnának az emberek.

Kamilla királyné táskájára és brosstűjére sokan felfigyeltek. A gyémántokból kirakott, zafírokkal díszített kiegészítőt Viktória királynő – II. Erzsébet ükanyja – kapta ajándékba 1897-es gyémántjubileumakor, a táska pedig a királynő kedvenc márkáját, a Launert képviselte.

A meghívott külföldi vendégek közül is akadtak, akik országukra jellemző motívumokkal dobták fel öltözetüket, vagy hazai divatmárkát választottak. Brigitte Macron francia first lady például Louis Vuitton kabátban érkezett, Joe Biden amerikai zászlót, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök felesége, Sophie pedig juharfalevél formájú brosst tűzött ruhájára.

Jacinda Ardern, Új-Zéland miniszterelnöke egy tollakkal kirakott köpenyt vett fel, mellyel országa maori hagyományaira utalt.

Novák Katalin magyar tervező által készített blézerén pedig népi mintájú hímzés volt látható.