Budapest
2024 november 16., szombat
image

Egy szélhámos és kellékei: Elizabeth Holmes, akit most 11 év börtönre ítéltek

Egy fiatal, ambiciózus nő 19 évesen otthagyta a patinás amerikai Stanford Egyetemet és céget alapított a Szilícium-völgyben. Álmatlan éjszakák és számtalan órányi kemény munka árán végül olyan orvosdiagnosztikai eszközt fejlesztett ki, amellyel – állítása szerint – az emberek megszabadulhatnak az időrabló és kellemetlen kórházi vizsgálatoktól, azáltal, hogy a berendezés mindössze egy csepp vérből képes kimutatni fertőző és krónikus betegségek egész sorát (nagyjából 200 különböző típust). Az álom és a terv az volt, hogy ráadásul mindez idővel a vásárlók otthonának kényelméből válik majd lehetővé.

A tündérmese után

Holmes cége, a Theranos, amely az Edison nevű varázslatos vérvizsgáló készüléket kifejlesztette, kártyavárként dőlt össze a meghamisított eredményekről szóló bizonyítékok súlya alatt 2015-ben. Hogyan lehetséges, hogy Holmes 12 évig képes volt nemcsak eltitkolni a szerkezet működésképtelenségét, de folyamatosan meggyőzni a befektetőit arról, hogy minden a legnagyobb rendben van? Ebben a látszatsikerben természetesen közrejátszott a cég tündérmese-szerű ígérete, ez azonban még kevés – a Theranos-típusú cégek történetéhez szükség van egy Holmes-típusú vezéralakra is.

Hasonló a többi csodabogárhoz

Egy valamiben mindenki egyetért, aki valaha dolgozott Elizabeth Holmes-szal: párját ritkító jelenség. Tökéletesen illeszkedett a Szilícium-völgy feltörekvő, jó képességű csodabogarai közé; érdekes megjelenését büszkén viselte, fiatal titánként jelent meg a színen, zseniális ötletekkel és törhetetlen akarattal.

Bármire képes volt azért, hogy cégét a legjobbak közé emelje – kihasználta szülei nagyszerű és szerteágazó kapcsolatait, bevetette erős egyéniségét, és retorziót helyezett kilátásba az őt leleplezni igyekvő újságírókkal és azokkal a volt dolgozókkal szemben, akik kitálaltak a Theranos hamis eredményeiről.

Túlfűtött szélhámosság Hazudni azonban nem elég, meggyőzően kell csinálni. Úgy tűnik, Elizabeth tehetsége nem a szakértelmében, hanem a meggyőző erejében mutatkozott meg. Bár nem riadt vissza a felmondott alkalmazottak megfélemlítésétől, nem a fenyegetés volt az egyetlen eszköze.

Ha megnézünk egy interjút vele, sok minden világossá válik: az önbizalma egészen magával ragadó volt. Hallgatva a vérvizsgáló készülékről szőtt terveit, nem marad bennünk kétség; egyértelmű, hogy ez a nő tudja, mit csinál, és el is fogja érni a céljait, csupán idő kérdése.

Az alkalmazottak túlfűtött optimizmusról számoltak be, ami Elizabeth munkahelyi beszédeit illeti: az üzenet az volt, hogy ha nekifognak dolgozni, egészen bizonyosan forradalmasítani fogják az egészségügyet, de ha esetleg valaki kételkedne ebben, tudja, merre van az ajtó. Elizabethnek hinni tehát már inkább volt morális kérdés, mint bármi más: „Te mint a Theranos dolgozója, akarod-e igazán, hogy az átlagembernek jobb legyen az élete? Ha igen, akkor hiszel nekem.”

A profizmus látszata

Egy-egy interjú megtekintése során feltűnhet más érdekesség is: Elizabeth hangja furcsán mély, kontrasztot alkotva elegáns, nőies megjelenésével. Jellegzetes baritonjáról sokan tartják, hogy nem valódi, és abból a célból változtatta meg, hogy növelje a tekintélyét.

Nemcsak érdekes (és feltehetően hamis) hangszínét, hanem egész megjelenését annak szolgálatába állította, hogy minden kétséget eloszlasson afelől, ki is ő és hová is tartozik. A róla készült fotók zömén fekete, testhez álló garbót visel – pontosan olyat, amilyet példaképe, a már életében is legendás Steve Jobs, az Apple egykori vezérigazgatója.

A család mint érték

A képlet eddig egyszerű: öltözz úgy, mint a Szilícium-völgy koronázatlan királya, mélyítsd el a hangod, és válaszolj úgy az újságírók kérdéseire, mintha legalább száz éve lennél ebben a bizniszben. Amikor arra próbálunk magyarázatot találni, hogyan tudta Holmes ennyi ideig fenntartani a siker látszatát, és hogyan tudott olyan illusztris igazgatótanácsot összehozni a Theranos élén, amelyben több korábbi amerikai külügyminiszter, egy tengerészgyalogsági tábornok és a Wells Fargo pénzügyi óriáscég volt vezérigazgatója is szerepelt, nem hagyhatjuk ki az egyenletből a családját.

Túlzás lenne azt állítani, hogy Elizabeth aranykanállal a szájában született, de igencsak szerencsés csillagzat alatt jött világra. Családja vagyona nemzedékek óta gyarapszik, szülei pedig állami intézményekben elfoglalt magas pozícióiknak köszönhetően félelmetesen kiterjedt kapcsolati hálózatot építettek ki – és mely szülő ne támogatná jó szívvel gyermeke világmegváltó törekvéseit?

Végzetes fordulat

A 19 éves Elizabeth feltehetően tiszta szándékkal indult neki az útnak. Őszintén hitt abban, hogy mindenkinek joga van a saját és szerettei egészségének megőrzéséhez, és minden vágya az volt, hogy ezt megvalósíthassa. Valami azonban végzetesen félrement, és amikor még lett volna lehetőség tisztára mosni a kezeit, veszni hagyta a pillanatot.

Persze, az is elképzelhető, hogy sosem akart segíteni, de tudta, milyen ötlettel kell előállnia, hogy szobrot kapjon a Szilícium-völgy hírességeinek fényűző csarnokában. Az álom azonban végleg szertefoszlott, a 37 éves nőt a bíróság bűnösnek találta idén januárban. Az ítélet most született meg: a befektetők félrevezetése és csalás miatt 11 év börtönre ítélték első fokon. És ami talán ennél is nehezebb lehet számára, hogy soha többé nem lesz belőle a zseniális feltaláló, milliárdos cégtulajdonos Elizabeth Holmes, aki egykor volt.

Szakács Hanna pszichológus