Egy-két évtizeden belül magyar űrhajós léphet a Holdra
Nagy nap múlva tesz újabb kísérletet a NASA arra, hogy az Artemis-I küldetés keretében több halasztás után végre útnak indítsa a személyzet nélküli rakétáját. Ez az első küldetés a NASA Artemis holdkutatási programjában, amelynek célja, hogy 2025-ben vagy 2026-ban emberek szállhassanak le a Hold déli sarkánál. Ezután az évtized végére fenntartható környezetet szeretnének kialakítani az emberek számára.
„Az emberiség visszamegy a Holdra (...) ez nem science-fiction, a rakéta készen áll, ott van a kilövőálláson, a megfelelő pillanatot várjuk, és az Artemis el fog indulni – magyar eszközökkel a fedélzetén” – mondta az RTL tudósítása szerint Zábori Balázs fizikus, a magyar űrkutatás egyik kulcsfigurája a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat egyik előadásán a Magyar Tudományos Akadémián.
Az Artemis-program egyik legfontosabb eleme a Gateway névre keresztelt űrállomás, amely a tervek szerint a Hold körül kering majd. Ennek első eleme, a HALO (Habitation and Logistics Outpost), amelyben magyar űrmérnököknek és kutatóknak is kulcsszerepe van.
Zábori Balázs az előadáson beszélt arról is, nem kizárt, hogy pár évtizeden belül magyar űrhajós fog a Hold felszínére néni. „Ne felejtsük el azt, hogy Magyarország az Európai Űrügynökség tagja és az Európai Űrügynökség párhuzamosan Magyarországgal épp most csinálta az űrhajós válogatását, ahol lehet, hogy lesz magyar” – magyarázta.
Az RTL cikke megjegyzi, hogy az ESA november 23-án jelenti be, hogy a 22 523 jelentkezőből, a második körös szűrés után végül kik kerülnek be az új európai űrhajósosztály soraiba. Magyarországról 149-en jelentkeztek. És hogy mikor léphet szerencsés esetben leghamarabb magyar űrhajós a Holdra? Zábori Balázs szerint jelenleg 2036 a legreálisabb dátum erre.