Budapest
2024 november 16., szombat
image

Egy hónap múlva lesz ítélet a leszbikus jogvédőket pedofilozó Magyar Nemzet-cikk ügyében

Szerdán tartották a Meseország mindenkié című könyvet kiadó Labrisz Leszbikus Egyesület által indított per felülvizsgálati eljárását. A szervezet Németh Györgyöt, a Magyar Nemzet egyik szerzőjét és a lapot kiadó Mediaworksöt perelte be még 2021 elején jóhírnév megsértése miatt, miután egy cikkben a civil szervezet tevékenységét a pedofíliához hasonlította. A bíróság elsőfokon a Labrisznak, másodfokon viszont már jogerősen a Mediaworksnek adott igazat, a civil szervezet ezt követően kezdeményezte a felülvizsgálati eljárást, szerdán azonban a Kúria közölte, hogy a határozathirdetést november 23-ra halasztják.

Szerdán a Kúrián a mesekönyv kiadóját képviselő Magyar Helsinki Bizottság kifejtette álláspontját, miszerint a felek közötti ellentét része egy szélesebb társadalmi vitának, ám ez utóbbiban a bíróságnak nem kell és nem is szabad állást foglalnia. Úgy gondolják azonban, a cikk írója súlyosan dehonesztáló megállapítást tett, ezzel megsértve a vita jogi kereteit. Emiatt azt kérték a Kúriától, elsősorban ne a cikk tartalmáról, illetve a szerző vélt állításairól mondjanak ítéletet, hanem a pedofília szó használatáról ebben a kontextusban. Hozzátették, a másodfokú ítéletben az ítélőtábla tudományos érvek bemutatására hivatkozva mentette fel a Mediaworksöt, pedig a cikkben a pedofíliát csupán egyszer említik, amikor a Labrisz tevékenységét hasonlítja ehhez a szerző.

Véleménycikként hivatkozott az írásra a Mediaworks ügyvédje, aki szerint a publikáció célja a figyelemfelkeltés, ugyanis a Labrisz tevékenysége hatással lehet a kiskorúak pszichoszexuális fejlődésére. Kiemelte, a szövegben nem szerepel, hogy a civil szervezet kiskorúakkal szemben szexuális támadást intézne vagy ezt támogatná, így a cikk írója szerinte csak él a szabad véleménynyilvánításhoz való jogával.

A mesekönyv számos hátrányos helyzetű csoporthoz tartozó szereplőt mutat be, köztük az LMBTQ-közösséghez tartozókat is. A Magyar Nemzet cikkében a Helsinki Bizottság az alábbi mondatra hivatkozik a jóhírnév megsértése miatt: „A Meseország mindenkié című könyvet a pedofíliához, a Labrisz Leszbikus Egyesületet pedig egy pedofil szervezethez hasonlóan kell megítélnünk. Mert végül is erről van szó”.

Korábban, első fokon egymillió forint sérelemdíj megfizetésére és bocsánatkérésre kötelezte a Fővárosi Törvényszék a Mediaworksöt, az indoklás szerint sem a könyvben, sem pedig a Labrisz tevékenységében nem merült fel a pedofília jelensége. A Magyar Nemzet kiadója azonban fellebbezett, másodfokon az ítélőtábla szembement a korábbi ítélettel és megállapította, a civil szervezet jóhírneve nem sérült. Orbán Viktor korábbi, pedofíliát és a könyvet összemosó rádiós nyilatkozata miatt dönthetett így a bíróság – állította akkor a Helsinki Bizottság, ugyanis Németh cikke is ebből indult ki. „Kétségtelenül túlzó és provokatív” volt a cikk következtetése a Fővárosi Ítélőtábla későbbi közleménye szerint, amelyben tagadták, hogy a miniszterelnök szavai és a per között lenne összefüggés. Ennek ellenére úgy látta a másodfokú bíróság, a Magyar Nemzetben megjelent írás logikusan, érvekkel támasztja alá a hasonlatot, tekintve, hogy a mesekönyv gyerekeknek szól, így annak hatására veszélybe kerülhetnek, akárcsak a pedofília esetében.