Egy hónap alatt több mint 1100 ingatlant árvereztek el a kilakoltatási moratórium feloldása után
Egy hónap alatt összesen több mint 1100, azaz naponta majdnem negyven ingatlant árvereztek el – írja az rtl.hu a Magyar Bírósági Végrehajtói Kartól (MBVK) származó információk alapján. Június 15-tel a kormány feloldotta a koronavírus miatt korábban elrendelt kilakoltatási moratóriumot, ami azt jelenti, hogy akiknek az elmúlt két év alatt nem lehetett eladni a fejük fölül az ingatlanukat, azoknak a lakhatása az utóbbi két hónapban újra veszélybe került.
A tempó is szokatlanul gyors, hiszen a korábbi gyakorlat szerint évente olyan 5-8 ezer ingatlant értékesítettek ilyen módon, ez a sebesség a fenti napi 40-hez képest kerekítve 14-22-re jön ki.
Azt nem tudni, hogy az 1100 ingatlan közül mennyi volt lakóépület, azonban a korábbi tapasztalatok alapján gyanítani lehet, hogy ezek jelentős részét lakásként használták. Ezt támasztja alá a Végrehajtói Kar adatbázisa is, ahol jelenleg 4500 ingatlanra lehet licitálni, amelyből 4100 (91 százalék) lakáscélú ingatlan besorolást kapott a honlapon.
A portál információi szerint a közvetlenül a moratórium után értékesített ingatlanok jelentős része még a járvány előtt „ragadt be”, magyarán korábbi adósságok miatt árverezték el őket. Ugyanakkor nagy a veszélye annak, hogy a magas infláció, a növekvő rezsiköltségek, a váltakozó kamatozású hitelek törlesztőrészleteinek növekedése következtében egyre többen válnak képtelenné arra, hogy fizessék a hiteleiket.