Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Egy éve nyomoznak az eddigi legsúlyosabb madármérgezés elkövetője után

Egy évvel minden idők legnagyobb szándékos madármérgezése után még mindig nem ismert az elkövető kiléte – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A szervezet emlékeztetett, tavaly nyár végéig két hónap alatt 140 mérgezett csalétek és 118 mérgezett állat teteme került elő a turai Szent András Dombi vadásztársaság működési területén. Az áldozatok nagy része védett barna rétihéja volt, de a mérgezés miatt elpusztult madarak között fokozottan védett fajok is voltak: rétisas, barna kánya és hamvas rétihéja.

A nyomozást a Gödöllő Rendőrkapitányság indította el, de az eset súlyossága miatt az ügyet átvette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). A nyomozás jelenleg is folyamatban van, és a mai napig zajlik az információgyűjtés a rendkívüli pusztítást okozó üggyel kapcsolatban – írták.

Az MME felidézte, hogy az ügyben a toxikológiai vizsgálatok során kimutatott betiltott növényvédőszer koncentrációja sokkolta a szakembereket, az egyes csalétkekben 6000 mg/kg feletti, a madártetemekből 60 mg/kg értéket megközelítő koncentrációban találták meg a mérget, ami minden eddigi esetet sokszorosan felülmúlt. Ilyen kijuttatott dózis mellett csak a szerencsének köszönhetjük, hogy emberi életet nem követelt az eset – írták. A számoknál jobban mutatja a súlyos méregkoncentráció hatását, hogy még az a héja is elpusztult, ami a csalétket megevő és elhullott ragadozómadár teteméből falatozó rovarokat fogyasztó, emiatt ugyancsak elhullott énekesmadárból evett:

Az MME szerint örömteli hír ugyanakkor, hogy a korábbi évekhez képest 2022 első felében határozottan kevesebb mérgezéses eset történt, míg tavalyi első félévben 18, az idei hasonló időszakban négy esetben bizonyosodott be, hogy illegális mérgezés történt. Az egyesület egyet emelt ki ezek közül: május közepén Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hollók és vetési varjak mellett két parlagi és egy rétisas is áldozatul esett az alattomos pusztításnak.

Az egyesület emlékeztetett arra is, hogy a turai mérgezést hatalmas társadalmi felháborodás követte, ugyanakkor a mérgezéses bűncselekmények visszaszorításában 2022 több szempontból is fordulópont lehet:

Az MME a turaival együtt felsorolt öt, ugyancsak folyamatban lévő, kiemelt, jelentős természetvédelmi értékek sérülésével járó mérgezéses ügyet, amelyek felderítésében, mint írták, kulcsszerepet játszottak az egyesület, valamint a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága méreg- és tetemkereső kutyás egységei, valamint a nemzeti parki munkatársak is:

Az egyesület azt is írta a Pannon Eagle program honlapján megjelent anyagban, hogy remélhetőleg hamarosan sikerül felelősségre vonni az elkövetőket, és megemlítették, Ausztriában 2020-ban, Csehországban és Szlovákiában pedig 2021-ben is született egy-egy elmarasztaló ítélet hasonló ügyben. Magyarországon viszont utoljára 2016-ban volt jogerős ítélet,

így talán időszerű lenne egy újabb “elrettentő erejű” szankció, hogy a jövőben hasonló esetekre egyáltalán ne kerülhessen sor.