Egy amerikai szélsőjobbos kommentátor azon kesereg, hogy a fiatalok nem akarják a szélsőjobbos rokonokkal tölteni a karácsonyt
Kinek kellene bemutatni a szélsőjobboldali kommentátorokat, akik papagájkommandóként rónak fel mindent az általuk „baloldalként” tömörített világnak, amit veszélyesnek tartanak a saját értékrendükre? Magyarországon külön újságokat és tévécsatornákat tart fenn a Rogán-művek emiatt, a közösségi médián pedig a Megafon ontja magából gépszerűen a valóságot szökőévente metsző narratívákat.
Az biztos viszont, hogy Amerikában még ennél is nagyobb hagyománya van a megmondóemberségnek, és léteznek olyan arcok, mint például a Magyarországon is haknizó Tucker Carlson, vagy éppen az a Dennis Prager, akiről ez a cikk szól. A magát konzervatívnak valló Pragernek országos rádióműsora van Amerikában, valamint a PragerU nevű program alapítója, amelyben ötperces videókban magyarázzák a valóságot „konzervatív nézőpontból.” Hasonlóan Carlsonhoz, Prager is járt Magyarországon:
2021-ben az MCC 30 ezer dollárt, mostani árfolyamon több mint 11 millió forintot fizetett neki mindössze egyórányi szereplésért az MCC Feszten és egy podcastban.
Prager karácsony előtt azonban remekbeszabott kommentárt tett közzé a Daily Signal szerzőjeként, amelyben arról beszélt, hogy idén valószínűleg példátlan számú család tölti külön a karácsonyt politikai okokból, egészen pontosan azért,
mert a baloldal gonosz embereket nevel, akik nem mennek haza a konzervatív szülőkhöz és nagyszülőkhöz.
A megmondóember azt írja, rádióműsorába tömegesen, sokszor sírásközeli hangulatban telefonálnak be konzervatív szülők, akiknek nem engedik a gyerekei, hogy lássák az unokákat, mert másak a politikai nézeteik. Prager szerint ez a családcentrikus konzervatívok körében sosem fordulhatna elő, és három pontban indokolja, miért történik ez a tragédia.
Elsőként arról ír, hogy a baloldali fiataloknak nincs felelősségtudata, mert nem jelent nekik semmit a vallás és a Tízparancsolat, amelyet ha valaki tisztel, akkor tisztelnie kell a szüleit is. Ahogy fogalmat:
„tényszerű, hogy a baloldal gonosz embereket kreál. Vannak gonosz liberálisok és konzervatívok is, de egyedül a baloldaliság tesz embereket egyértelműen gonosszá, míg a liberalizmus és a konzervatvizmus nem.”
(Itt amúgy figyelemre méltó, hogy Prager nem mossa össze a baloldaliságot a liberalizmussal, de láthatóan ilyen bonyolult kategorizálást nem kockáztat meg a magyar propaganda a félreértések elkerülése végett.)
A második fő okként Prager arról beszél, hogy a tudat nem válthatja fel Istent: a baloldaliak szerint teljesen tudatos, hogy a konzervatív nagyszülőket távol tartják az unokáktól, ami a kommentátor szerint azért van, mert ezek az emberek naivan azt hiszik, nincs szükségük isteni iránymutatásra. Hogy miből következik, hogy aki hívő, az pontosan azt fogja csinálni, amit a szélsőjobb szeretne, nem derül ki.
A harmadik pontban pedig az egyetemeket hibáztatja Prager. Ahogy írja,
„amerikai fiatalok milliói erkölcsileg rosszabb emberként jönnek ki az egyetemről, mint ahogy elmentek oda.”
A valóságtól leginkább elrugaszkodott eszmefuttatásban a megmondóember morális bíraként azt fejtegeti, hogy szinte minden fiatal, aki most a szüleit kizárja az életéből, egyetemet végzett, ahol politikai indoktrináció folyik, és arra tanítanak (minden egyetemen, minden fiatalt), hogy utáljon mindenkit, aki nem baloldali. Záróakkordként azt írja:
„a baloldalon főbűn, ha valaki bántja a Földet, de az nem, ha bántja a szüleit.”