Donáth Anna szerint a kormány mindenképp meg fogja kapni az EU-s pénzeket, nem az Unió fogja megdönteni a NER-t
„Néhány hete maradt a kormánynak, hogy elkerüljük a tragédiát” – írta Karácsony Gergely a Facebookon reakcióként az Európai Bizottság döntésére. Budapest főpolgármestere szerint „tragikus következménye lenne ugyanis annak, ha a megélhetési- és energiaválság közepette Magyarország nem jutna hozzá a neki járó európai uniós forrásokhoz. És itt nem „csak” az elkövetkező hét év kohéziós támogatásainak a közel egyharmadáról van szó. Bár erről kevesebb szó esik, de ha a kormány nem ad azonnali garanciákat az Európai Uniónak a korrupció megfékezésére, akkor a helyreállítási alap ezermilliárdjainak is búcsút inthetünk – annak a támogatásnak, amit a legtöbb tagállam már rég elkezdett felhasználni”.
A főpolgármester értékelése szerint „ez a pénz iszonyúan fog hiányozni minden magyar településen, így nagyon fog hiányozni Budapesten is”, ugyanis a fővárosnak – akárcsak az ország szinte összes településének – hatalmas kihívásokkal kell megbirkóznia. „Az uniós pénzek nélkül a magyar válságkezelés kínkeserves lesz.”
„Jogállam, vagy súlyos megszorítások - ez a Magyarország előtt álló kérdés. A Mészáros-félék további gazdagodása, vagy a magyaroknak járó pénz megszerzése - ez a kormány előtt álló dilemma. A döntés és a felelősség a kormány kezében van. De a következményeket mégis közösen kell viselnünk” – zárta posztját a főpolgármester.
Cseh Katalin szerint az Európai Bizottság mai bejelentése után világossá vált: „ még hónapokig folytatódni fog a huzavona a kormány és az EU között, és a válság legjavát az uniós források nélkül kell átvészelnie Magyarországnak. Ez az EU-val feleslegesen hadakozó orbáni politika súlyos kudarca”.
A momentumos EP-képviselő szerint hiába beszél a kormányoldal fényes győzelemről, a csúsztatásaikon könnyű átlátni, elég feltenni pár kérdést:
Cseh Katalin utalt már rá, nézzük, hogy fest a Fidesz kommunikációja az ügyben! Varga Judit szerint például „jó irányba haladunk”, ugyanis „a Bizottság is elismerte, hogy az elmúlt időszakban a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások során sok területen értünk el közösen pozitív eredményeket”. Annyit azonban még a kormány igazságügyi minisztere is belátott, hogy „a munkának azonban koránt sincs vége, van még teendőnk”.
Varga Judit a 3000 milliárdos elvonási javaslat után: "Jó irányba haladunk"A miniszter szerint sűrű nyár után sűrű ősz jön.
Donáth Anna, a Momentum másik EP-képviselője szerint viszont lefutott ügy az EU-s pénzeké: „mondjuk ki az igazságot: az Európai Bizottság mai bejelentése fenyegetésnek látszó időhúzás, melynek végén a kormány meg fogja kapni az EU-s pénzeket. A Bizottság feltételei teljesíthetők, és ahogy korábban jósoltam, nem fogják alapjaiban megrengetni a NER rendszerét” – írta.
Donáth szerint „a 3000 milliárdos büntetés így csak a médiának és a közvéleménynek szóló bizonygatása annak, hogy szigorúan veszik a magyar kormány 12 éve tartó lopásait. A valóság az, hogy az uniós támogatások ennek a hercehurcának a befejeztével végül többé-kevésbé hiánytalanul meg fognak érkezni. A Bizottság gyengekezűségén nem érdemes szörnyülködni. Hiszen nem az EU fogja helyettünk megdönteni a NER-t”.
Jakab Péter viszont maradt az egyszerű, tömör kommunikáció híve: „Döntött az Európai Bizottság! 3000 milliárdot vennének el a tolvaj miatt” – írta néhány hashtag társaságában. Hasonlóan röviden írt csak Márki-Zay Péter is: „Pénzmegvonást javasolt az Európai Bizottság. 3000 milliárd forintba kerülhet a magyar embereknek Orbán Viktor „háborúja” az Európai Unióval”.
Hosszabban írt viszont a Jobbik jelenlegi elnöke, Gyöngyösi Márton, aki egyben a párt EP-képviselője is. Szerinte „eddig tartott a következmények nélküli lopás, az Európai Bizottság döntött: nem hisz Orbánéknak”. Gyöngyösi hozzátette: „nagy esély van arra, hogy 3000 milliárd forintot végleg elveszítünk”.