Budapest
2024 november 20., szerda
image

Dohányostól vett autót? Akkor erről jobb, ha tud

Korábbi kísérletek már igazolták, hogy a dohányfüstnek kitett ruhákon, szöveteken, tárgyakon akár hónapokig, sőt évekig is megmaradhatnak apró, a dohányfüstből származó szennyező anyagok. Állatkísérletekkel már igazolták, hogy az esetenként aggodalomra adhat okot, ezért is gondolták amerikai kutatók, hogy érdemes volna embereket is bevonni a vizsgálatba.

Az érdekes kísérletről többek között a ScienceAlert is beszámolt. A riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai tíz egészséges, 22 és 45 év közötti nemdohányzót kértek meg arra, hogy viseljenek három órán keresztül dohányzásnak kitett ruhákat, sőt óránként 15 percet futópadon is eltöltsenek, hogy az izzadtság miatt minél több mellékfüstrészecske kerüljön a bőrükre.

Ezután laborvizsgálatnak vetették alá őket, és kiderült, hogy a vér- és vizeletmintában megemelkedtek azok a biomarkerek, amelyek a DNS oxidatív károsodására utalnak, sőt a változások az expozíció után még 22 óráig fennmaradtak. Nem figyeltek viszont meg ilyen változásokat, amikor a vizsgálati alanyaik tiszta ruhát viseltek a gyakorlat során.

Bár a vizsgálat egyik résztvevőjénél sem találtak elváltozást a bőrön vagy az egészségi állapotukban, azért a korai mutatók megemelkedése az úgynevezett harmadkézből származó füstnek való kitettség negatív hatására utalnak. A kutatók szerint a legegyértelműbb kockázat a legnagyobb szervünket, a bőrünket fenyegeti – nehéz megvédeni testünk minden részét azoktól a felületektől és a levegőtől, amelyekkel érintkezünk, és amelyek esetleg dohányfüst-részecskéket tartalmaznak.

A szakemberek a következőkben hosszabb időn keresztül végeznének vizsgálatokat, több ember bevonásával, és azt is szeretnék megvizsgálni, hogy milyen hatással vannak az elektronikus cigaretták a környezetükre.