Díjat nyert a program, ami megcsinált egy 200 milliós „univerzumot”
A már bárki számára elérhető adatbázis, az AlphaFold által bővített Fehérje Adatbázis mintegy 200 millió fehérje szerkezetéről tartalmaz adatokat, ami több mint döbbenetes eredmény. Főként azért, mert a rendszer ezt a munkát nagyjából egy év alatt végezte el.
Ilyen hírek után nem is okozhat meglepetést, hogy a fejlesztés mögötti kutatócsapat elnyerte a Breakthrough-díjak (Breakthrough Prize), az évente odaítélt nemzetközi tudományos díj egyikét – jelentette a Nature. Az elismeréssel együtt 3 millió amerikai dollár is jár, ami Demis Hassabis és John Jumper, a rendszer fejlesztőihez kerül.
Az AlphaFold a DeepMind AlphaGo nevű programja után készült. Ez volt az a mesterségesintelligencia-szoftver, ami 2016-ban Szöulban legyőzte Lee Sedolt, a Go stratégiai játék mesterét. Miután a fejlesztők visszatértek Szöulból, a fehérjék szerkezeti világával kezdtek el foglalkozni. Az elkészült rendszer aztán 2020 novemberében nagy feltűnést keltett azzal, hogy megnyerte a kétévente megrendezett CASP (Critical Assessment of Structure Prediction) versenyt, mintegy 100 másik szoftvert megelőzve. (Az AlphaFold egy korábbi változata egyébként 2018-ban is nyert egy díjat.)
A DeepMind végül 2021 júliusában adta ki az AlphaFold nyílt forráskódú változatát, amit ezután több mint félmillió kutató használt, több ezer tanulmány elkészítéséhez. Az áttörés idén júliusban jött el, amikor a DeepMind rendszere közzétette azt az adatbázist, ami 200 millió fehérje-szerkezet információját tartalmazza.
A kutatók a díj mellé kapott pénz egy részéből oktatási programokat, valamint Nepálban működő iskolákat fognak támogatni.