Diabétesz és menopauza?
Összetéveszthető tünetek
Az inzulin az a hormon, amely szabályozza a vércukorszintet, márpedig a változókori ösztrogén- és a progeszteronszint-csökkenés miatt a szervezet kevésbé ad jó választ a termelt (vagy befecskendezett) inzulin hatásaira. Ezért könnyen előfordulhat, hogy a szervezet kibillen az addig megszokott egyensúlyából, és hirtelen kialakul a betegség. Természetesen az is megtörténhet, hogy az addig jól beállított vércukorszint kezd el ismét ingadozni. Ráadásul ebben az időszakban a nőkön könnyebben felhalmozódik a zsírréteg, ami szintén negatívan hat a szénhidrát-anyagcserére. Egyes nőknél viszont épp azért indul el a súlygyarapodás, mert a hormonok átrendeződése miatt inzulinrezisztenssé válnak, azaz belépnek a cukorbetegség előszobájába.
Talán kevesen tudják, hogy erős hőhullámok esetén is érdemes inzulinrezisztenciára gyanakodni. Kutatások szerint ugyanis a menopauza alatt tapasztalható hőhullámok és az éjszakai izzadás gyakrabban fordul elő azoknál, akik inzulinrezisztenciával küzdenek. A kutatók megfigyelték, hogy a glükóz koncentrációja 33 százalékkal magasabb azoknál, akiknél hetente 1-5 alkalommal jelentkeznek hőhullámok, ráadásul náluk a HOMA-index (inzulinrezisztenciára utaló laborérték) is több mind kétszerese a normálisnak.
Ráadásul a menopauza okozta tünetek csalókák is lehetnek, mert igen könnyen összekeverhetők a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) okozta panaszokkal. Hiszen a fáradtság és a hüvelyszárazság egyaránt betudható a klimaxnak és az alacsony vércukorszintnek, ahogy a gyakori fertőzések mögött állhat a csökkenő ösztrogénszint vagy a megemelkedett glükózmennyiség is.
Sok nőgyógyász ezért is kéri pácienseit, hogy tünetek nélkül is vizsgáltassák ki magukat a változókorú, azaz 45 év feletti nők, és kérjenek rutin laborvizsgálatot. Ebből könnyen fény derülhet arra, hogy kóros mértékben változott-e az illető vércukorszintje, vagy sem. Ilyenkor az epehólyag-betegségben szenvedő menopauzás nőknél is megnőhet a 2-es típusú cukorbetegség kockázata.
Azoknak pedig, akik már diagnosztizált cukorbetegként toppannak bele a menopauzába, eleve gyakrabban kell ellenőrizniük a vércukorszintjüket! Ha ingadozásokat tapasztalnak a napi értékekben, könnyen meglehet, hogy más dózisra vagy készítményre van szükségük. Az is fontos, hogy a cukorbeteg hölgyek még inkább ügyeljenek az életmódjukra, mivel az esetleg megjelenő extra zsírréteg miatt könnyebben emelkedik meg a glükóz mennyisége. A dietetikussal is célszerű egyeztetni, hogy kell-e változtatniuk addigi diétájukon, aki valószínűleg többletmozgást vagy másfajta sporttevékenységeket is fog javasolni.
Korai és késői klimaxban nagyobb az esély
Sajnos a diabétesz kialakulásának veszélye nagyobb azoknál a nőknél, akiknél 46 éves kor előtt vagy 55 éves kor után kezdődik a változókor. A kutatásba – amelyről a Menopause szakfolyóiratban jelent meg tanulmány – több mint 124 000 nőt vontak be a menopauzán átesett nők egészségének megőrzését célzó nagy nemzeti vizsgálat (Women's Health Initiative) keretében.
Ebből az derült ki, hogy azoknál a nőknél, akiknek az utolsó menstruációjuk 46 éves koruk előtt következett be, 25 százalékkal gyakrabban alakult ki 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akiknél az utolsó menstruáció 46 és 55 éves koruk között jelentkezett. Érdekes, hogy azon nőknél is 12 százalékkal nőtt a diabétesz kialakulásának kockázata, akiknek 55 éves koruk után volt az utolsó menstruációjuk.
Korábbi tanulmányok már találtak összefüggést a korai menopauza és a diabétesz megnövekedett kockázata között, de ez a vizsgálat az első, amely kimutatta, hogy a késői menopauza is fokozott kockázati tényezőt jelent.
A cukorbetegség egyáltalán nem zárja ki a hormonpótló terápiák alkalmazását, amelyek adott esetben javíthatják az inzulinérzékenységet is, valamint segíthetik a vércukorszint szabályozását. Ez különösen azoknak jó, akik húgyúti és hüvelyi fertőzésben szenvednek, amelyek nemcsak az átlag menopauzás nőknél gyakoribbak, de a magas vércukorszinttel rendelkezőket is jóval többször sújtják. Tehát a diabétesz szabályozásával remekül csökkenthető ezeknek a fertőzéseknek a gyakorisága.
A diabétesz és a klimax egyébként önmagában is, de együttesen még inkább megnöveli az olyan súlyos szövődmények rizikóját, mint például az érelmeszesedés, a trombózis, illetve a csontritkulás. Éppen ezért fontos a tünetekkel felkeresni az orvost, mert az inzulinrezisztencia életmódbeli változtatásokkal is visszafordítható, ha pedig a klimax miatt ingadozik a vércukorszint, esetleg újonnan jelentkező cukorbetegségről van szó, a nőgyógyász és a diabetológus közös munkájával újra egyensúlyba hozható a szervezet.