Deutsch Tamás szerint az EP-küldöttség nem találkozik elég „nemzeti, konzervatív” szereplővel a tervezett látogatásán
Az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottságának (CULT) tervezett budapesti látogatási programja semmibe veszi a kiegyensúlyozottság és sokszínűség legelemibb elvárásait is – jelentette ki Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselőcsoportjának vezetője az érintett szakbizottság elnökéhez, Sabine Verheyenhez írt levelében.
November 2-án Magyarországra jön az Európai Parlament (EP) Kulturális és Oktatási Bizottságának kilencfős küldöttsége. A delegációt Sabine Verheyen német kereszténydemokrata politikus, a parlamenti bizottság elnöke vezeti, a Fidesz EP-delegációjának tagja, Bocskor Andrea is velük tart. A képviselőket az érdekli, hogyan érvényesül a médiaszabadság és a művészi, akadémiai szabadság Magyarországon, milyen bánásmódban részesülnek a tanköteles ukrajnai menekültek.
A budapesti látogatás kapcsán Deutsch Tamás azt írta: az EP-misszió végleges programjának összeállítása egyoldalúra sikeredett annak ellenére, hogy Bocskor Andrea és más jobboldali képviselők számos intézményt és személyt is a delegáció figyelmébe ajánlottak.
Deutsch szerint sajnálatos és érthetetlen, hogy a szakbizottság ezeket a javaslatokat szinte teljes mértékben figyelmen kívül hagyta. Szavai szerint ennek következtében olyan kiegyensúlyozatlan látogatási program valósulhat meg, amelyben "ordító aránytalanság" figyelhető meg a kormányzattal kritikus, ellenzéki, baloldali, illetve liberális politikai szereplők, aktivisták, intézmények, újságírók és civil szervezetek javára.
A Népszava keddi cikke szerint a delegáció tagjai Csák János kulturális és innovációs, Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel és Karácsony Gergely főpolgármesterrel is találkozni fognak. Ezen kívül felsőoktatási és kulturális intézmények, valamint civil szervezetek vezetőivel is beszélnek, és felkeresik a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságot.
Deutsch Tamás szerint az, hogy a mintegy kéttucatnyi, "harcosan kormányellenes", baloldali és liberális politikus, civil aktivista, újságíró és a kulturális ágazatban dolgozó személy mellett a látogatás során csupán néhány kormányzati szereplővel folyik egyeztetés, teljesen figyelmen kívül hagyva a magyar kulturális-, média- és civilvilág jobboldali, polgári, nemzeti, konzervatív és kereszténydemokrata irányzatainak és műhelyeinek képviselőit, nem adhat hiteles, objektív és teljes képet a valóságról.
Az EP-képviselő úgy véli, az egyoldalú program alapján kizárólag egy politikailag és ideológiailag elfogult jelentés állítható majd össze. A látogatási program összeállításának mikéntje megerősíti a gyanút, hogy nem egyszerűen az elvárható körültekintés hiányával, hanem tudatos politikai szándékkal magyarázható a program kiegyensúlyozatlansága - írta.
Deutsch Tamás a szakbizottság elnökének címzett levelét eljuttatta az Európai Parlament elnökének, Roberta Metsolának is.