Budapest
2024 november 26., kedd
image

Demeter Szilárd ügynökségébe olvad a magyar alkotóművészeket támogató szervezet

Demeter Szilárd a racionalizációval indokolja, hogy miért kell beolvasztani a Petőfi Kulturális Ügynökségbe a MaNK-ot, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.-t.

A MaNK "a magyar kulturális intézményhálózat egyik legsokoldalúbb intézménye, amely többféle módon támogatja a művészeket, biztosítja az alkotás megfelelő hátterét. Az ösztöndíjak, a pénzbeli juttatások, a művészeti pályázati lehetőségek mellett a közönséggel való találkozást is segíti az alkotók számára. A MaNK hat alkotóházzal, két művészteleppel és két szentendrei kiállítótérrel rendelkezik, ArtTér néven pedig művészeti ismeretterjesztő tevékenységet végez" – olvasható a szervezet Facebook-oldalán.

Demeter a MaNK felszámolásával kapcsolatban a Telexnek írt válaszlevelében közölte, hogy szeretné, ha meg lehetne szüntetni a párhuzamosságokat, és hónapokkal ezelőtt a Magyar Kultúráért Alapítvány kuratóriumában az a döntés született, hogy "a tulajdonunkba került cégek esetében elindítjuk ezt a folyamatot. Így a teljes – közvetlenül vagy közvetve az alapítvány tulajdonában lévő – ingatlanvagyon egy portfóliókezelő igazgatósághoz kerül, egységesítjük a back office szolgáltatásokat, összevonunk cégeket”.

Azt is hozzátette, hogy a MaNK alkotóházainak funkcióit újragondolják a válságállóság jegyében. A kisösztöndíjak rendszerét megerősítik, szélesebb szakmai kört vonnának be. Állítása szerint folyamatosan tárgyalnak a magyar képzőművészeti szcéna szereplőivel az átalakulással kapcsolatban.

A szentendrei alkotóház, amely a MaNK központja, megmaradna, de Hamvas Béla nevét venné fel. "Neki amúgy is van kötődése Szentendréhez, és összművészeti központként Hamvas öt géniuszát megidézve Kárpát-medencei kulturális térként mutatja meg a kortárs magyar művészetet” – szól az indoklás.

Közlése szerint a MaNK többi alkotóháza is meg fog maradni (ilyenekből van Zsennyén, Mártélyon, Szigligeten, Galyatetőn, Kecskeméten és Hódmezővásárhelyen is), de Demeter Szilárd szerint az a cél, hogy ezek a létesítmények "a jövőben tényleg alkotóházakként működnek, és nem szakszervezeti üdülőként".

Mindazonáltal, a zsennyei alkotóház jelenleg zárva van, de Demeter Szilárd szerint a bezárás ideiglenes. "Az energiaválság miatt nekünk is újra kell terveznünk a teljes ingatlanműködtetést és -fejlesztést" – fogalmazott.