Budapest
2024 november 16., szombat
image

Dél-Koreában roham indult a sóért, mert sugárfertőzött tengervíztől félnek az emberek

Dél-Koreában tömegek vásárolnak tengeri sót és más tengeri termékeket, mivel egyre jobban aggódnak, mert Japán több mint 1 millió tonna kezelt radioaktív vizet fog a tengerbe önteni a megrongálódott atomerőműből – írja a Reuters.

A vizet főként fukusimai atomerőmű sérült reaktorainak hűtésére használták, miután 2011-ben földrengés és szökőár sújtotta a várost. A hatalmas tárolótartályokból származó vizet a Csendes-óceánba fogják önteni, bár egyelőre nem határoztak meg erre pontos időpontot.

Japán többször is megerősítette, hogy szerinte a víz biztonságos, miután a legtöbb izotópot kiszűrték belőle, és csak nyomokban tartalmaz tríciumot, a hidrogén egy olyan izotópját, amelyet nehéz elkülöníteni a vízből. Ennek ellenére a halászok és a vásárlók Japánban és az egész régióban félnek.

„Nemrég 5 kilogramm sót vettem" – mondta a lapnak Lee Young-min, egy 38 éves, kétgyermekes anyuka a dél-koreai fővárostól, Szöultól délre fekvő Seongnamban. Elmondta, hogy még soha nem vásárolt ennyi sót, de úgy érezte, hogy ezt most kell megtennie, hogy megvédje a családját. „Két gyermeket nevelő anyaként nem dőlhetek hátra és nem tehetek semmit. Biztonságosan akarom etetni őket".

Ráadásul,

júniusban közel 27%-kal emelkedett a só ára Dél-Koreában a két hónappal ezelőttihez képest, bár a tisztviselők szerint az időjárás és az alacsonyabb termelés okozta ezt részben.

Válaszul a kormány július 11-ig naponta mintegy 50 tonna sót enged ki a készleteiből, a piaci árakhoz képest 20%-kal kedvezőbben.

Eközben Dél-Korea megtiltotta a Japán keleti partján fekvő Fukusima közelében lévő vizekből származó tengeri halak fogyasztását. A dél-koreai halászati hatóságok pedig közölték, hogy a radioaktivitás lehetséges emelkedése miatt most mindennél jobban fogják figyelni a sótelepeket.

Kína szintén bírálta Japán tervét a víz kibocsátására az átláthatóság hiánya miatt, és mert szerintük ez veszélyt jelent a tengeri környezetre és az emberek egészségére világszerte.