Csúcson a brazil marhahúsexport, de mi lesz az esőerdőkkel Amazóniában?
Idén Brazília marhahúsexportja meghaladhatja a hárommillió tonnát, és ez abszolút rekord lenne: 4 százalékkal több, mint tavaly, pedig az szintén minden korábbi csúcsot megdöntött.
Hogy érte ezt el Brazília? Úgy, hogy Jair Bolsonaro, a trópusi Trump fütyült a környezetvédelemre, de annál komolyabban vette a nagy állattenyésztő cégek pénzét, és nem akadályozta meg az erdők kivágását az Amazonas völgyében, pedig ezek az esőerdők létfontosságúak az egész világ klímavédelmében.
Tavaly a jobboldali Bolsonaro elbukott az elnökválasztáson, és visszatért a baloldali Lula, aki fogadkozott, hogy leállítja a környezetkárosító politikát. Kormányába be is vett olyan ismert politikai személyiségeket, akik küzdöttek Bolsonaro környezetkárosító politikája ellen. Csakhogy a dilemma megmaradt, mert a marhahúsexport jó pénzt hoz a konyhára abban a Brazíliában, amelynek nagyon is szüksége van a bevételekre.
Nemzetközi tiltakozás
A nagy kereskedőláncok közül többen is bojkottot hirdettek a brazil marhahús ellen, mondván így le lehet állítani az esőerdők pusztulását. Élen járt ebben a német Aldi – emlékeztet a Deutsche Welle közszolgálati portál utalva arra, hogy Németországban különösen erősek a zöldek, akik immár fontos szerepet játszanak a kormányban is Berlinben. A brazil marhahús azonban könnyen talál más piacokat is a világon: Lula nemrég járt Kínában, ahol nagy örömmel fogadták.
A brazil kormányzat megfeledkezni látszik Lula elnök választási ígéreteiről, és teljes mértékben kiáll a marhahúsexport fokozása mellett. Nemrég Mexikóban tárgyalt Brazília mezőgazdasági minisztere, aki kijelentette: „a marhahús exportjának globális növelése nagy lehetőséget ad az egész állattenyésztő szektornak Brazíliában.” Mindez azt jelenti, hogy az esőerdők pusztítása folytatódhat Brazíliában az Amazonas vidékén. Az államfő ugyan azt ígérte, hogy a profittal szemben az emberek és a környezetvédelem szempontjait részesíti előnyben, de a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy hanyagolja a környezetvédelmet annak érdekében, hogy emelni tudja az életszínvonalat.
A környezetvédők az egész világon háborognak. A Greenpeace szerint „nyugtalanító a jelenlegi helyzet, mert a kormány politikája egyáltalán nem az, amit megígért, vagyis hogy leállítja az esőerdők pusztítását. Egyre nagyobbak lesznek a legelők és csökken az esőerdők területe, pedig a Lula-kormányzat ennek az ellenkezőjét vállalta az ENSZ klímavédelmi egyezményében.”
Mi lesz, ha érvénybe lép az Európai Unió és a Mercosur államok egyezménye? „Ez tovább fokozná a természet pusztítását. A gyakorlatban ugyanis alig ellenőrzik azt, hogy az Amazonas völgyében mi zajlik. Közben pedig a marhahús-kereskedők és a nagy áruházláncok megszegik korábbi ígéreteiket arról, hogy nem vásárolnak ebből a térségből érkező árut. Nagy lépés lehetne előre, ha Lula betartaná azt az akciótervet, amelynek célja az erdők pusztításának megakadályozása” – hangsúlyozza Cristiane Mazetti, a Greenpeace brazíliai szervezetének a szakértője.
A Folha című brazil lap nemrég közölt egy tanulmányt arról, mekkora szakadék tátong az ígéretek és a valóság között. A tanulmányból kiderül, hogy dinamikusan nő a brazil agrárszféra, de ugyanígy növekszik az elpusztított erdőterület is az Amazonas völgyében. Ráadásul nemcsak új legelők, de termőföldek is kellenek az exporthoz: Brazília Kína (és a világ) egyik legfontosabb szójaszállítója. A szójaexport felét az a terület adja, melyet az Amazonas esőerdőitől hódított el a brazil mezőgazdaság.